» 
 

Emeklilere emlak vergisi 200 metrekareye kadar sıfırlanıyor

200 metrekareye kadar tek bir konutu olan ve ek geliri olmayan emekliler, indirimli bina vergisi uygulamasından yararlanabiliyorlar. Emlak vergisi sıfır oranlı olarak başka kimlere uygulanıyor detaylar haberimizde.

Emlak vergisinin ilk taksit ödemesi mart ayı itibariyle başladı ve son günü mayıs ayı bitimi olacak. Emlak vergisi ikinci taksi ödemeleri ise Kasım ayı bitimine kadar ödenebilecek. Emlak vergisi ödemeleri için sahip olunan gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye müracaat edilmesi gerekiyor. Eğer emlak verginizi verilen süre içinde yapmazsanız aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı ödemeniz gerekiyor. Ancak son günlerin en merak edilen konularından birisi de konut sahibi olduğu halde emlak vergisini kimlerin ödemeyeceği oldu.

Gayrimenkulleri en fazla brüt 200 m2 alana sahip olan ve tek konutu olan geliri olmayan ev hanımları, işsizler, SGK’dan emekli aylığı alanlar (başka hiçbir geliri olmayacak) ve dul ve yetimler, engelliler, gaziler ve şehitlerin dul ve yetimleri sıfır oranlı bina vergisinden yararlanabiliyorlar. Ancak bu uygulamadan yararlanabilmek için kendi durumunuza uygun formu doldurup gayrimenkulünüzün bağlı bulunduğu belediyeye müracaat etmeniz gerekiyor.

Emekliler için sıfır vergi avantajından yararlanma şartları şu şekilde sıralanıyor. SGK’dan aldığı emekli aylığı haricinde ek geliri olmamak, 200 metrekareyi geçmeyen tek bir konuta sahip olmak. Eğer ikinci bir konut varsa sıfır vergi avantajı ortadan kalkıyor ve her ikisi için de vergi ödenmesi gerekiyor. Eğer ikinci konut hisseli ise hisse miktarı kadar vergi yine ödenmek durumunda. Yazlık daireler için vergi durumu ise şöyle açıklanıyor. Eğer emeklinin yazlık konutu tek konutu ise, yaz kış orada oturuyorsa ve 200 metrekareyi geçmiyorsa sıfır vergi avantajından yararlanabiliyor aksi hallerde vergi söz konusu oluyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *