» 
 

Emeklilere enflasyon farkı SSK Bağ-Kur emeklisine artı 100 TL

Tüm emekliler için geçerli olacak enflasyon farkı netleşmeye başladı. Emekliler için Ocak ayında verilecek olan zam miktarı belli olmaya başladı. Kasım ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla şu anki zam oranı 3.65 oldu.

11 milyona yakın emekliyi ilgilendiren enflasyon farkı zammı Kasım ayı verilerinin açıklanmasının ardından netleşmeye başladı. Son olarak Aralık ayı enflasyon değerlerinin belli olmasının ardından 11 milyon emeklinin Ocak zammına ek olarak alacağı enflasyon farkı da ortaya çıkacak.

Kasım ayı için açıklanan enflasyon verilerine göre SSK ve Bağ-Kur Ocak maaşlarındaki artış yüzde 3.65 olacak ancak bu rakamın kesinleşmesi için Aralık ayına ait enflasyon verilerinin de açıklanması gerekiyor. Eğer Aralık ayında enflasyon verileri Kasım ayı ile aynı olursa emeklilere Ocak zammı 3.65 olarak kesinleşecek ancak daha düşük çıkması halinde bu oran daha da düşecek.

Aralık verileri belirleyici olacak
SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin her yılın başında Ocak ayında aldıkları 6 aylık enflasyon değerine göre belirlenen zam oranı için 5 aylık veri 3.65’i gösteriyor. Ancak tam kesinlik kazanabilmesi için Aralık ayı verilerinin de açıklanması gerekiyor. Aralık ayında enflasyon 3.65’ten düşük çıkarsa 9 milyona yakın SSK ve Bağ-Kur emeklisinin alacağı enflasyon farkı da düşecek. 3.65’ten daha yüksek çıkması halinde ise bu oran yükselecek.

Memur emeklisine enflasyon farkı var
Memur ve memur emeklileri için belirlenen yüzde 3 zam oranı haricinde enflasyonda çıkan fark maaşlara yansıyacak. Memur ve memur emeklileri bu enflasyon verisini maaşlarında fark olarak alacaklar.

Ekstra 100 TL tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerine

Geçtiğimiz Temmuz ayında emekli maaşı 1000 TL'den daha düşük olan SSK ve Bağ- Kur emeklilerin maaşları 1000 liraya tamamlanmıştı. 1000 TL maaş alan emeklilere de 100 TL  yapılmıştı. Hükümetin bu düzenlemesi 5 milyon 125 bin emekliye ekstra zam sağlamıştı. Aralık enflasyonu bugünkü ile aynı çıkması halinde SSK ve Bağ-Kur emeklilerine zam oranı yüzde 3.65 olurken, ekstra 100 TL de artış sağlanacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, enflasyon farkı ne çıkarsa çıksın ek 100 tl zam alacaklar. Hatta bu artıştan daha önce 100 tl iyileştirme alanların da yararlanması bekleniyor. Bu ekstra artıştan emeklilerin yararlanabilmesi için yasa çıkar çıkmaz ek 100 tl zam emekli maaşlarına yansıtılacak. Bütün SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşı 100 lira artacak. Zamdan faydalanmayan emekli olmayacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *