» 
 

Emeklilere promosyon müjdesi sona yaklaştı: KPDK gündeme aldı!

Uzunca bir süredir kamu çalışanlarının yararlandığı banka promosyonu emekliler tarafından da talep ediliyordu. Emeklilerin promosyon bekleyişini olumlu sonlandıracak çalışmalar yapıldı ve anlaşmalar yapılmaya başlandı. Yıllık 300 liradan başlangıç...

Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) geçen hafta yaptığı toplantıda emeklilere banka promosyonu maddesini gündemine aldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’na taleplerin iletildiği dosyada promosyon başlığı da yer alırken, emeklilere verilecek promosyon, bankalarla yapılacak olan anlaşmalar çerçevesinde çözüme kavuşturulacak. Yapılan anlaşmalara göre emekli vatandaşlar, maaş hesaplarının olduğu bankadan her yıl belli bir miktar promosyon parası alabilecek. Bir süredir memur emeklilerine verileceği gündemde olan banka promosyonu, tüm emeklileri kapsayacak şekilde bir hak haline getirildi.

Yılbaşında emekliye 100 TL seyyanen zam haberiyle sevinen emekli vatandaşlara, enflasyon farkı da Aralık verilerinin açıklanmasıyla belli olacak. Şimdi de yıllık en az 300 TL banka promosyonuna kavuşacak olan 11 milyon emekli gün saymaya başladı. Memurlar için bankalar tarafından yapılan promosyon ödemelerinde brüt maaşın üçte ikisi hesaplanırken, emekliler için promosyon oranlarının ne olacağı henüz belli değil. Memurlar, belirlenen dönem için, brüt maaşının 3’te ikisini promosyon olarak alıyor. Aynı oran emekliler için de belirlenirse, 1500 TL maaş alan bir emekli yaklaşık 900 TL promosyona kavuşacak demektir.

Bankalar ile SGK arasında yapılacak bir protokolle başlayacak olan promosyon ödemeleri ile ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamaları bulunuyordu. Emekliler için yılda en az 300 lira promosyon alma hakkını dile getiren Başbakan Davutoğlu, bütün bankalarla da bu görüşmelerin sürdürüleceğini ve hepsinden bu katkının alınabilmesi için çaba sarf edileceğini açıklamıştı. KPDK toplantısı ardından bu talebin de dosyada iletildiği öğrenilirken, sona gelinen çalışmalarda banka anlaşmalarının oranları ve süresi merak uyandırmaya devam ediyor.

Yıllık 1200 lira seyyanen zam ve bugünkü değeriyle 3.65 olarak açıklanan enflasyon farkı verilerine göre zam alacak olan emekli vatandaşlar, en az 300 TL promosyona birlikte yıllık 1500 TL ekstra para artı zam almış olacaklar.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *