» 
 

Emeklilere Temmuz zammı enflasyon rakamlarına göre belli oldu

Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin Temmuz zammı açıklanan Haziran enflasyon rakamları ile netlik kazandı. Buna göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri 2016 yılı temmuz ayında ne kadar zam alacak detaylar haberimizde.

Emekliye zam haberleri milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. Zira uzun bir süredir Haziran enflasyon rakamlarının açıklanması bekleniyordu. Buna göre enflasyondaki artışla zam alacak olan 9 milyon civarındaki SSK ve Bağ-Kur emeklisinin 2016 yılı temmuz ayı maaş zamları da belirlendi.

Türkiye İstatistik Kurumu Haziran ayı enflasyon verilerine göre SSK emeklileri ile Bağ-Kur emekli maaşları zamlanacak. Temmuz ayında emeklilerin alacakları ilk altı aylık enflasyon verilerine göre emekli zammı oranı yüzde 3,63 olacak.

Memur maaşları yüzde 5'lik temmuz zammına göre yeniden belirlendi. Enflasyon farkı çıkmadığı için memurlarda bu yönde bir artış yaşanmadı. Ancak memur maaş katsayısı 0,093259'a, taban aylık katsayısı 1,4598'a, yan ödeme katsayısı da 0,029574'e çıkarılarak düzenleme yapıldı ve buna göre de artışlar gerçekleştirildi. Memur ve sözleşmeliler 15 Temmuz’da zamlı maaşlarını alacaklar.

Ekonomistler Haziran ayında TÜFE’de düşüş öngörüyorlardı ancak açıklanan rakamlara göre Haziran ayı beklentileri aştı ve yurtiçi tüketici fiyatlarında yüzde 4,91 artış yaşandı, 12 aylık ortalamalara göre ise oran yüzde 7,74 oldu.

En yüksek fiyat artışı gıda ve alkolsüz içecekler grubunda görülürken, en fazla düşü gösteren grup giyim ve ayakkabı grubu oldu. Ulaştırma, otel ve lokantalarda artış 0,49 olarak gerçekleşirken, haziran ayında eğlence ve kültür yüzde 0,19 düşüş gösterdi. Haziran ayında zam şampiyonu olan sivri biber yüzde 28,43 ile en yüksek fiyat artışını görürken, kuru soğan yüzde 14,97 oranıyla en fazla düşüş görülen ürün oldu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *