» 
 

Emeklilere yeni maaş zam sistemi: zam oranı yok seyyanen zam var!

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz açıkladı. Emeklilere verilecek zam artık yüzdelik oranla olmayacak. Maaşa direk artış sağlayacak şekilde seyyanen zam verilecek. Ayrıca farklı iyileştirmeler de söz konusu olacak. Geçim durumuna göre zam da gündemde.

Şu anda üzerinde çalışıldığı söylenen yeni sisteme göre emeklilere artık zam oranı yani yüzdelik oranla zam yapılmayacak. Verilecek zam seyyanen belirlenerek maaşa direk yansıtılacak. Bu şekilde ekonomik gelişmeler ve emeklilerin geçim durumuna göre de maaşlarında iyileştirmeler yapılmış olacak. Yeni sistemin ilk ayağını oluşturan 100 liralık seyyanen zam verileceği zaten duyurulmuştu. Maaşı 1100 liranın altında olan SSK ve Bağ- Kur emeklilerine yapılan 100 liralık zam kalan diğer emeklilere de verileceği açıklanmıştı.

Yine üzerinde çalışılan diğer bir sistemde tüm emeklilerin maaş zamlarının ortak belirlenmesi öngörülüyor. Bu şekilde hiçbir kurum ayrımı yapmadan toplu sözleşme ile emeklilerin tümü için zam belirlenmesi söz konusu.

Son yapılan 100 TL iyileştirmeden dul ve yetimler faydalanamamıştı. Bu şekilde eşitsizlik oluştuğunu gören yetkililer yapılan zamlar ve iyileştirmelerden tüm emekli dul ve yetimlerin de faydalanmasını sağlamak için yeni maaş sistemi getirmeyi planlıyor. Bu yeni sistemle emekliler arasındaki  eşitsizlikler giderilecek ve tüm emeklilerin artışlardan faydalanması sağlanacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *