» 
 

Emeklilere zam netleşirken 2017 Ocak maaşı da belli oluyor

SKK ve BağKur emeklilerinin 2017 Ocak ayı maaşları Merkez Bankası'nın enflasyon tahminlerine göre netleşmeye başladı. Buna göre emekliler ocak ayında kaç para maaş alacak? 2017 Ocak zammı ne kadar olacak? İşte ayrıntılar...

Milyonlarca emeklinin merakla beklediği 2017 yılı Ocak zammı için sayılı gün kaldı. SKK ve BağKur emeklileri alacakları Ocak zammına kilitlenmiş durumda. Ancak emeklilerin zam oranı, 2016 yılının ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında olacağı için şimdi gözler açıklanacak olan enflasyon farkına çevrilmiş durumda.

2016'nın ikinci yarısına ilişkin enflasyon farkı 3 Ocak'ta açıklanacak ve SSK ve Bağkur emeklilerinin alacakları zam da buna göre belli olacak. Merkez Bankasının enflasyon tahmini ise emeklilere yapılacak zam konusunda biraz da olsa durumu netleştirmeye başladı. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya dün yaptığı açıklamada, döviz kuru gelişmeleri ve vergi ayarlamalarına rağmen gıda fiyatlarının görünümün olumlu olması ve iç talepteki ılımlı seyir nedeniyle 2016 yıl sonu enflasyon tahmini olan yüzde 7,5 rakamının korunduğunu belirtmişti.

MEMURLARA ENFLASYON FARKI

2016 yılının ikinci 6 aylık döneminde oluşacak enflasyon rakamlarına göre SSK ve BağKur emeklilerine yapılacak zammın da bu duruma göre yüzde 3,73 olacağı öngörülüyor. Memurların ise toplu sözleşme zammı olan yüzde 3'e ek olarak enflasyon farkı alabilmeleri için 2016 yılı ikinci yarısında enflasyon farkının yüzde 5'in üzerine çıkması gerekiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *