» 
 

Emeklilerin maaş sistemlerinde köklü değişiklik

Yeni zam sistemine göre, emeklilerin maaşlarında değişikliğe gidilecek. Zam oranında, yaş ve geçim durumu göz önünde bulundurularak, yaşlı ve geçim sıkıntısı çeken emeklilere yüzde 100 oranında zam verileceği gündeme bomba gibi düştü.

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren habere göre, maaş artık sistemlerinde köklü bir değişiklik yapılması bekleniyor. Emeklilik zamlarının, emekliden emekliye göre değiştirilmesi üzerine çalışmalar yapılıyor. Zam oranı konusunda, emeklinin geçim durumuna ve yaşına bakılması hususunda duruluyor. Buna göre, artık zam oranlarını belirleyecek olan kriter yaş ve geçim durumu olacak.

Emeklilerin maaş sistemlerinin kökten değişmesi bekleniyor. Halâ Bağ-kur ve SSk emeklileri önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar, memur emeklileri de toplu sözleşmede belirlenmiş oranda zam alabiliyorlar. Ancak yeni sistemin hayata geçmesi ile, yaş kriteri ve geçim durumu zamda en önemli durum olacak. Geçim durumuna göre belirlenecek olan zam daha yüksek olacak. Hem geçim sıkıntısı çeken hem de yaşlı emekliler ise en yüksek zammı alacak. Geçim sıkıntısı yaşayan ve bakıma muhtaç olan emeklilerin maaşlarında ise yüzde 100 oranında artış yapılabilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *