» 
 

Emeklilikte yaşa takılanlara kötü haber

Bir süredir devam eden emeklilikte yaşa takılanlar konusundaki çalışmalar yapıldı ancak SGK Başkanı Bağlı yaptığı açıklamada karşılarına çıkan tabloyu "vahim" olarak nitelendirdi. Yaşa takılanların sayısını 7 milyon 200 bin kişi olarak açıklayan Bağlı, bu kişilerin emekli edilmesi durumunda kamuya 400 milyar lira maliyeti olacağını dile getirdi.

Ekonomi Muhabirleri Derneğinde (EMD) düzenlenen sohbet toplantısına Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı, SGK Başkan Yardımcısı Cevdet Ceylan ve Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz katıldı. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Bağlı, sosyal güvenlik alanının çalışanlar, işverenler ve devlet tarafı olması nedeniyle çok problemli bir alan olduğunu dile getirdi. Bunlar arasında dengeyi sağlamak gerektiğini belirten Bağlı, mutabakatın sağlanamaması durumunda uzun vadede problemlerin yaşandığını ifade etti. 20 yıldır ABD ve Fransa'da sosyal güvenlik reformunun tartışıldığını dile getiren Bağlı, "Kolay bir iş değil bu. Obama yapamadı ama biz yaptık." dedi. Kayıt dışı istihdamın yüzde 56'lardaki oranını yüzde 33'lere kadar düşürdüklerini ifade eden Bağlı, bundan sonraki süreçte farkındalık oluşturarak teşvik mekanizmalarını hayata geçireceklerini söyledi. 

Emekliye promosyon Başbakan'da

Bağlı, emeklilere promosyon hakkında yaptığı açıklamada bahsedilen rakamların çok yüksek olduğunu, neredeyse bir maaşa denk geldiğini belirterek böyle bir şeyin söz konusu olmadığını ifade etti. Bağlı "Emekliler için 22 bankaya aylık 17 milyar lira para yatıyor. Bu parayı Ziraat Bankası 3 gün, Halk Bankası 2, diğer bankalar ise 1 gün tutuyor. SSK döneminde bankalara emekli maaşı vermeleri için komisyon ödeniyorken şimdi maaşları vermeleri konusunda promosyon talep ediyoruz. Bu aslında Türkiye ekonomisinin ve emeklilerimizin durumunun geldiği yeri de gösteriyor. Promosyon konusunda görüşmeleri, yapılabilecek her şeyi yaptık. Sayın Bakanımız çok güzel bir açıklama yaptı, 'düğümü Sayın Başbakanımız çözecek' dedi. Biz her türlü çalışmayı yaptık, büyüklerimizin önüne koyduk, onlarda inşallah düğümü çözecekler." Promosyon konusunda basında dile getirilen rakamların yüksek olduğunu ifade eden Bağlı, "Öyle rakamlar yazılıyor ki neredeyse bir maaşa karşılık geliyor öyle bir şey yok." diye konuştu.

"Genel sağlık sigortası bakımından İskandinav ülkelerinin bile önündeyiz"
Türkiye'de 1990'lı yılların başında itibaren 37 yaşındaki çalışanların emekli edilmesiyle sosyal güvenlik sisteminin bozulmaya başladığını vurgulayan Bağlı, "Genel sağlık sigortası bakımından İskandinav ülkelerinin bile önündeyiz. Uyguladığımız sağlık paketinin kapsamı, genişliği ve derinliği ileri düzeyde. Yaşa takılanlarda eğer biz fedakarlık edersek bu imkanı kullanamayız. Çok ciddi bir maliyet var. Siyaset mekanizması 'Bu işe zinhar yanaşmıyoruz' dediğinde, herhalde onların önüne bir rakam konuldu. O konuda çalışmayı yaptık, hakikaten vahim bir tablo çıktı. Yaşa takılanların sayısı 7 milyon 200 bin kişi civarında. 'Bunları emekli edelim' dediğinizde kamunun oluşan maliyeti 400 milyar lira." bilgisini verdi.

Bağlı, sosyal güvenlik reformu yapılmaması halinde SGK'nın açığının her yıl 100 milyar lira olacağına dikkat çekerek, kurumun aktüeryal dengesinin 2070'e kadar kendi yağıyla kavrulabilecek düzeyde olduğunu söyledi.

"Toplamda 12 milyar lirayı bulan başvuru yapıldı"
Sigorta Primleri Genel Müdürü Açıkgöz de bir soru üzerine borçların yeniden yapılandırması kapsamında SGK'nın Bağ-Kurlulardan 8 milyar lira civarında alacağının olduğunu söyledi.

Bir kısmı aktif bir kısmı kapanan olmak üzere 1 milyon 361 bin işverenin toplam 48 milyar lira civarında prim borcunun bulunduğunu bildiren Açıkgöz, "Bunlardan 400 bin işverenin yapılandırmaya başvurduğunu görüyoruz. Şu ana kadar toplam 12 milyar lirayı bulan başvuru yapıldı. Kendi nam ve hesabına çalışan esnaflarımızdan 160 bin civarında başvuru söz konusu. Bu da 850 milyon liraya karşılık geliyor. Borç yapılandırmasında peşin ödemede ciddi bir indirim yapılıyor, biz de vatandaşlara peşin ödemeyi tavsiye ediyoruz."

Bir soru üzerine belediyeler ile spor kulüplerinin SGK'ya olan borçlarıyla ilgili bilgi veren Açıkgöz, spor kulüplerinin sosyal güvenlik borçlarının büyük oranda ödendiğini, belediyelerin de 4,5 milyar lirası ana para, 2 milyar lirası faiz olmak üzere 6,5 milyarı bulan borçlarına 144 aya kadar vade imkanı getirdiklerini söyledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *