» 
 

Emekliye 100 lira bir kerelik mi?

Ak Parti seçim beyannamesinde yer alan ve 64. Hükümet’in kurulmasıyla hayata geçirilmeye başlayan en dikkat çekici icraatlerden biri de emekliye 100 lira vaadiydi. Önceki gün komisyondan geçen emekliye 100 lira zam bazı soru işaretleri de getirdi.

Ak Parti seçim beyannamesinde yer alan ve 64. Hükümet’in kurulmasıyla hayata geçirilmeye başlayan en dikkat çekici icraatlerden biri de emekliye 100 lira vaadiydi. Geçtiğimiz günlerde komisyondan geçen emekliye 100 lira zam bazı soru işaretleri de getirdi.

Emekliye 100 lira bir kere mi ödenecek?
Geçtiğimiz günlerde TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen önergede yer alan maddeye göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri 100 lira seyyanen yapılan zammı 2016 Ocak ayından geçerli olmak üzere her ay zam olarak alacaklar.

Ayrıca 2015’te maaşı 1000 lira altında olan emeklilerin aylıklarına 100 lira zam yapılmış ve bu zammı alan emeklilerin yeni yapılacak zamdan faydalanamayacağı düşünülüyordu. Kabul edilen maddeye göre daha önce seyyanen 100 lira zam almış emekliler de ikinci 100 liralık artıştan yararlanacaklar. Ocak 2016 emekli maaşları yeni zam alacak olan emeklilerde yıllık 1200 lira, daha önce 100 lira artış yapılmış olan emeklilerde 2400 lira artmış olacak.

Emekliye 100 lira ne zaman ödenecek?
Komisyondan geçen 100 lira zam için başlangıç tarihi Ocak 2016. Emekli vatandaşlar 100 lira zammı Ocak ayı itibariyle maaşlarında görebilecekler.
 

Emekli maaşlarına enflasyon farkı yansıyacak mı?
Bilindiği gibi maaşlara iki dönem halinde Ocak-Haziran ve Temmuz-Aralık dönemlerinde oluşan enflasyon farkları yansıtılıyor. Emekliler ikinci altı aylık dönem için alacakları enflasyon farkını da merakla bekliyor. Temmuz-Kasım verilerine bakıldığında 3.65 olarak çıkan enflasyon farkı için Aralık ayı verileri bekleniyor. Eğer Aralık ayında çıkacak olan veriler yüksek çıkarsa emekli maaşlarına yansıyacak olan enflasyon farkı ile birlikte 3.65’ten fazla, veriler düşük çıkarsa 3.65’ten daha az zam olarak enflasyon farkını da alacaklar. Tüm kamu çalışanları, memur emeklileri ve SSK-Bağ-Kur emeklileri enflasyon farkından yararlanacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *