» 
 

Emekliye ikramiye ödemeleri başladı

Emeklilere ek ikramiye ödemeleri başladı. 30 yıl üstü görev süresi olan emekliler 3 ayda toplamda 7 bin 500 lira ek ücret alacaklar.

Emeklilere ödemeler başladı. 30 yıl üstü hizmet süresi olan 450 bin memur emeklisi üç ay içinde 7 bin 500 lirayı hesaplarında görecek.  Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre başvuruda bulunan emekliler için detaylar şu şekilde oluştu.

1- DÜZENLEME NASIL OLACAK?

30 yıl üstünde hizmet süresi olan emeklilere her tam hizmet yılı için ek ikramiye ödenecek. Hizmet yılı 40 olan bir emekle 30 yıl üzerinden para aldığı için kalan 10 yıl içinde ödeme yapılacak.

2- ÖDEMELER NASIL HESAPLANACAK?

Ödemelerin aylığın başlangıç tarihindeki katsayı ve emekli ikramiyesi ödemesine esas hükümler dikkate alınarak hesaplaması yapılacak. Buna göre tutarlar kişiden kişiye farklılık gösterecek. Emeklilik tarihi 7 Ocak 2015’e ne kadar yakınsa ikramiye farkı da değişiklik göstererek o kadar yüksek olacak. Toplam ikramiye tutarı 100 liranın altında olmamakla birlikte hizmet yılı için ödenecek ikramiye 50 liranın altında olmayacak.

3- BAŞVURULAR NEREYE NE ZAMAN YAPILACAK?

Emekliler 27.01.2018 tarihine kadar Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Kamu Görevlileri Emeklililk Daire Başkanlığına başvurarak paralarını alabilecekler. Bu tarihten sonra yapılacak başvurulara ikramiye ödenmeyecek.

4-ÖDEMELER NE ZAMAN YAPILACAK?

Başvuru sonrası emekli ikramiyesinin 7 bin 500 liralık kısmı başvuru tarihinden itibaren 3 ay içinde ödenecek. 7 bin 500 lira olacak tutar ise hesaplanacak faiziyle birlikte takip eden yılın aynı ayı içinde ödenecek.

5-DAVA SÜRECİNDE OLANLAR

Açılmış veya devam eden dava sürecinde bir başvuru şartı aranmamakla birlikte bu ödemelere dava öncesi yapmış oldukları başvurudan itibaren yasal faiz işletilecek. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki davalar konusuz kalmasından dolayı düşecek. Bu arada yargılama giderleri SGK üzerinde bırakılacak.

Konuyla ilgili en çok merak edilenlerden birisi SSK ve BAĞ-KUR hizmetlerinin kapsam içinde olup olmadığı ile ilgiliydi. Düzenlemede buna da yer verildi. Memur emeklilerinin özel sektörde geçen 4a sigorta süreleri ve Bağ-Kur 4b süreleri sandıklarda, yurtdışı hizmetler gibi diğer sigorta kollarında süreleri ikramiye hesaplarına dahil edilmeyecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *