» 
 

Emekliye promosyon 900 lirayı aşacak, ödeme 3 yıllık peşin olacak

11 milyon civarındaki emekliye promosyon ödemesi müjdesi uzun süredir pazarlıkların devam etmesi nedeniyle gündemden düşmüyor. Bankalar ise son olarak 900 TL teklif ettikleri bilgisi bulunuyor. Emeklilere promosyon ödemesi tek seferde 900 lira mı?

Emeklilerin gözü kulağı şu sıralar promosyon haberlerinde ve son gelen bilgilere göre uzayan pazarlıktan olumlu sinyaller gelmeye başladı. Emeklilere promosyon bekleyişi sürerken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bankalar arasında uzun süredir devam eden pazarlıklarda şu an itibariyle 900 lira promosyon ödemesinin kesinleştiği, ancak bakanlığın bu rakamı arttırmak için tekrar masaya oturacakları bilgisi verildi.

3 yıllık olarak emekli vatandaşlara yapılacak promosyon ödemesinde daha önce 300 ardından da 600 lira olarak yapılan tekliflerde, Bakanlığın rakamı yukarı çekmek için pazarlıkları bitirmediği ve bu yüzden emeklilerin promosyon ödemelerinde anlaşmanın sağlanamadığı biliniyordu. Bakanlık ve banka yetkililerinin önümüzdeki günlerde tekrar masaya oturmaları beklenirken, bankaların teklifinin daha da yukarı çıkarılmasının isteneceği bilgisi verildi. Eğer anlaşma bu sefer sağlanırsa Sosyal Güvenlik Kurumu ve bankalar arasında imzalanacak protokole göre emeklilere en az 900 lira promosyon 3 yıllık süre için ödenecek.

 

Promosyon ödemeleri için ağırlıklı olarak 3 ya da 2 yıllık süre anlaşması yapılması sonucunda emekliler maaş aldıkları bankalardan bu periyotta maaş almaya devam edecek ve süre tamamlandığında ya aynı bankayla ya da farklı bir bankayla anlaşarak tekrar bir sözleşme imzalayacak ve peşin promosyon ödemesini alacak.

Ancak bazı bankalar ödeyecekleri promosyon karşılığında emekli vatandaşların kredili mevduat hesabı açmaları koşulunu öne sürmüştü. Çalışma Bakanlığı yetkilileri tarafından kabul görmeyen bu teklif KMH’de bankaların ısrarını da sona erdirdi. Bankalar tüketici kredisi ödemelerinden KMH faizine göre daha düşük faiz alıyorlar. KMH ise aylık yüzde 2 oranlarını aşabiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *