» 
 

Emekliye Temmuz 2017 zammı belli oluyor

2017 yılında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin alacakları zam oranı ilk 6 aylık enflasyon rakamlarının oluşması ile ortaya çıkacak. İlk 5 aylık enflasyona verisi yüzde 6.18 olarak açıklandı.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz 2017'de alacakları zam oranı 3 Temmuz itibariyle net olarak belirlenecek. İlk 6 aylık enflasyon verisine göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin alacakları zam ve memur emeklilerinin de alacakları enfasyon farkı ortaya çıkacak. TÜİK verilerine göre ilk 5 aylık enflasyon yüzde 6.18 olarak açıklandı. Haziran'da oluşacak enflasyon rakamlarının 3 Temmuz'da açıklanması ile birlikte bu oran açıklığa kavuşacak.

Haziran ayında oluşması beklenen enflasyon yüzde 0.30 olarak öngörülürken, ortaya çıkabilecek ilk 6 aylık enflasyon verisinin yüzde 6.48 olacağı tahminleri söz konusu.  Eğer öngörülen şekilde haziran ayı enflasyonu gerçekleşirse SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin alacağı Temmuz 2017 zammı 6,48 olacak. 2017 Ocak'ta yüzde 4.73 oranında zam ama 9 milyona yakın emekli 2017 yılında toplamda yüzde 11'i aşkın zam almış olacak. Ancak kesin rakamlar için yine de haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanması gerekiyor.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİNE ENFLASYON FARKI
Memur ve memur emeklilerinin zamları bilindiği üzere toplu sözleşme rakamlarına göre yapılıyor. Ancak ortaya çıkan enflasyon verisinin ilk 6 ayda yüzde 3'ü aşması halinde Temmuz'da memur ve memur emeklilerine verilecek olan yüzde 4 zammın üzerine bu aşan miktar eklenecek. Eğer ilk 6 aylık enflasyon tahmin edildiği üzere 6.48 olarak gerçekleşirse memur ve memur emeklileri yüzde 4 Temmuz 2017 zammına ek olarak yüzde 3.48 enflasyon farkından kaynaklanan zam alacak. Memur ve memur emeklileri Ocak 2017'de yüzde 3 zam almıştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *