» 
 

Emekliye yeni yılda 3 müjde birden!

2017 itibari ile hem promosyona hem de zamlı maaşlara kavuşmayı bekleyen emekliler ile yeni yılda emekli olacaklar içi 3 yeni gelişme oldu. Torba yasası ile emekli maaşına yüzde 15 fark geliyor. Öte yandan ikramiye ve promosyon da ödeniyor. Ayrıntılar haberde...

Yaklaşık 11.6 emekliye promosyon ödemelerinin yapılması için sayılı zaman kaldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca bankalar ile iş birliği içerisinde yürütülen çalışmalar devam ediyor. Hükümetin, çalışmaların en kısa zamanda tamamlanıp, emeklileee promosyon ödemelerinin başlaması hedefleniyor. Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Maliye Bakanı Naci Ağbal, konu ile ilgili kurumlarla çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Çalışanların emekli maaşını artıracak olan düzenleme yasalaştı. Emekli maaşlarındaki en önemli kriterlerden biri olan prime esas kazançta üst sınır artıtıldı. TBMM Genel Kurulunca kabul edilen yeni düzenlemeye göre, sigorta primine esas kazanç günlük üst sınırı, günlük asgari ücretin 6.5 katı yerine 7.5 katı üzerinden hesaplanmış olacak. Ücretli çalışanlardan her ay, brüt asgari ücret bin 647 lira ile bunun 6.5 katına 10 bin 705 lira 50 kuruş kadar olan kazanç üzerinden prim alınıyor. Çalışan kişi her ne kadar maaş alırsa alsın, prime esas kazanç tutarı 10 bin 705 lira 50 kuruştan fazlasını alamıyor.

Ancak Meclis'ten geçen yeni düzenleme sayesinde prime esas kazancın tavanı brüt asgari ücretin 7.5 katına çıkarıldı. Yani üst sınır 12 bin 352 lira 50 kuruşa çıktı. Yasa yürürlüğe girdikten sonra aylık 12 bin 352 lira 50 kuruş kazanç bildiriliğ prim ödenebilecek. Asgari ücret her arttığında, üst limit de artacak. Bu durumda, tavandan prim ödeyenlerin emeklilik maaşları da artacak. Yeni sistemle emekli maaşlarında yüzde 15 civarında bir artış yaşanacak.

Kamuda otuz yılın üzerinde hizmetle emekli olanlara ise toplu ödeme geliyor. Yaklaşık 408 bin memur emeklisine 2 milyar lira ödeme yapılması planlanıyor. 30 yıldan fazla hizmet süresi olmasına rağmen, 30 tam hizmet yılı üzerinden emekli ikramiyesi ödenenler, otuz yılı aşan her tam hizmet yılı için hesaplanacak ikramiyesini almış olacak.

Bu konu ile ilgili hazırlanan tasarı şimdilik Meclis'te. Gözler tasarının yasalaşmasına çevrildi. Yasa çıkarsa, ikramiye farkı ödenmesi süreci başlamış olacak. Hak sahiplerini, aradaki fark için yasanın yürürlüğe girdiği tarihten bir sene içerisinde başvuru yapmaları gerekiyor. Ödemeler iki taksit olarak yapılacak ve 7 bin 500 liraya kadar olan kısmı başvuru tarihinden itibaren 3 ay içinde ödenecek. Varsa kalan kısmı da kanuni faizi ile birlikte takp eden yılın aynı ayı içerisinde gerçekleştirilecek.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *