» 
 

Emekliye zam 4 Temmuz 2016'da enflasyon farkıyla netleşecek

2016 Temmuz’unda 11 milyon civarındaki emeklinin maaşları değişecek ve hepsi zam alacak. Ancak memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ödenecek zamlar farklı. Peki emekli zamları kaç para olacak detaylar haberimizde...

Bilindiği üzere memur emeklileri, hükümetle yapılan toplu sözleşme kapsamında belirlenen zammı alıyor. 2016’da memur emeklilerine verilecek zam yüzde 5 oranında ve bununla birlikte eğer ilk altı aylık enflasyon farklı ortaya çıkarsa bunu da maaşlarına zam olarak alacaklar. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için durum farklı. Onların alacağı zam da açıklanacak olan enflasyon rakamlarına göre olacak.

Şimdi tüm emeklilerin gözü işte bu enflasyon farkı miktarını öğrenebilmek için 4 Temmuz’a çevrildi. Enflasyon farkı çıkması durumunda memur emeklileri yüzde 5 oranının üzerine ek zam alacaklar. Oluşan rakamlara bakıldığında 2016 yılının ilk 5 ayında enflasyonun yüzde 3.5 çıkmasının ardından Haziran ayı için açıklanacak rakamlar merakla bekleniyor.

Ancak SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin alacağı zam tahminlere göre yüzde 4 civarında görünüyor ve eğer 4 Temmuz tarihinde bu rakam açıklanırsa emekliler maaşlarında 35 lira ile 152 lira arası bir artış görecekler. En düşük emekli aylığı 874 lira 19 kuruş olduğuna göre yüzde 4’lük artış bu emeklilere 34 lira 96 kuruş olarak yansıyacak. En yüksek emekli maaşı olan 3 bin 966 lira ise 4 bin 118 liraya çıkacak. Yüzde 5 zam alması kesin olan memur emeklileri ise enflasyon farkı alabilmek için açıklanacak rakamın yüzde 6 üzerinde olmasını bekleyecekler.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *