» 
»
 

Emziklerle gelen tehlikelere dikkat! Bebeğiniz O hastalığa yakalanabilir

Uzmanlar tarafından yapılan son açıklamalara göre özellikle çok ağlayan bebeklerde bir nevi oyalama ve sakinleştirme aracı olarak kullanılan emzikler içeriğindeki zarar kimyasallar nedeniyle bebeklerde otizm, diyabet ve kanser gibi hastalıklara sebep olabiliyor…

Ortaya atılan bir iddiaya göre uzmanlar birçok anne tarafından hem diş kaşıyıcısı hem de bebek sakinleştirme aracı olarak kullanılan emzikler içeriğinde bulunan bir takım hormon bozan kimyasallar nedeni ile İç salgı bezlerini (endokrin) bozan bozarak kanser, kalp hastalığı ve obezite gibi çeşitli hastalık riskini arttırdığını açıkladı.

Amerika'da son dönemde başlatılan yeni bir incelemede mercek altına alınan plastik emziklerde iç salgı bezlerini bozan kimyasalların bulunduğu sonucuna varıldığı açıklandı. Daily Mail tarafından servis edilen habere birçok ürünün etiketinde endokrin bozan kimyasal (kısaltmaları BPA, BPS, BPF, EDC) olmadığı yazıldığı ancak inceleme yapılan birçok üründe bu maddelere rastlandığı ifade edildi.

 Yapılan araştırma sonuçlarına göre bu kimyasallar; saklama kutuları, deterjanlar, alev iletmeyen ürünler, oyuncaklar ve kozmetikler gibi çeşitli alanlarda kullanılan birçok üründe kullanılmakta. Uzmanlar, hayati tehlike yaratan bu kimyasalların otizm, içe kapanıklık gibi nörolojik ve davranışsal bozukluklara yaşanmasının yanı sıra zekayı da etkilediğini kaydetti.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *