» 
»
 

En fazla doğumun olduğu ilde anne adaylarına hizmet

Şanlıurfa’da gerçekleştirilen, anne ve bebek ölümlerinin önüne geçilmesi adına Sağlıklı Kadın Sağlıklı Anne kampanyası kapsamında, 1247 sağlık çalışanı harekete geçti. Hemşirelerinde desteği ile anne adaylarına 1 ay boyunca sağlık taraması yapılacak.

İstanbul ve Ankara’nın ardından en çok doğumun yaşandığı şehir olan Şanlıurfa’da, anne ve bebek ölümlerini engellemek amacı ile Türkiye’nin 21 ilinden yardıma gelen hemşireler ve diğer sağlık çalışanlarının desteği ile Sağlıklı Kadın Sağlıklı Anne adındaki kampanya başladı.

Dünyada kadın başına düşmekte olan ortalama 2,5 çocuk sayısının neredeyse 2 katı kadar fazla olduğu görülen şehir Şanlıurfa’da sağlıklı doğum sürecinin ve hamileliğin gerçekleşmesi için harekete geçildi. Eskişehir, Konya ve Antalya’nın bulunduğu toplam 21 ilden, geçici görev amacıyla 602 hemşire ve 645 sağlık çalışanı, şehrin merkez ve kırsal alanlarında 185 araç ile dolaşarak anne adaylarına hizmet verecek.

Şanlıurfa içerisinde geçen sene 62 bin 56 bebek doğduğunu hatırlatan Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkanı olan Prof. Dr. İrfan Şencan, İstanbul ve Ankara’dan sonra Türkiye genelinde en çok doğumun Şanlıurfa’da meydana geldiğini belirtti. İl sınırları içerisinde toplam 431 kadının doğurganlık döneminde olduğunu vurgulayan Şencan, hemşire ve diğer sağlık görevlilerinden oluşan 1247 kişinin, aralarında Suriyeli sığınmacı annelerinde bulunduğu kadınlar adına 1 ay boyunca sağlık taraması yapılacağını açıkladı. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *