» 
»
 

Epilepsi ve Migren hastaları sıcak havalara dikkat!

Sıcaklıkların artmasıyla yoğun sıcaklık, açlık ve uzun süre bilgisayar kullanımı gibi durumların Epilepsi ve Migren hastalığını tetiklediğini belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Bülent Ünlü, sıcak havalarda bol sıvı tüketilmesini önerdi! İşte detaylar

Denizli’de adı verilmeyen özel bir hastane görevli Nöroloji Uzmanı Dr. Bülent Ünlü, sıcak havaların birçok hastalığa davetiye çıkardığını belirterek, yaşlıların ve gün içerisinde birçok saati güneşin altında çalışarak geçiren insanların normale göre daha dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Sıcaklıkların artmasıyla havaların nörolojik rahatsızlıklar üzerindeki konusunda uyarıda bulunan Ünlü, hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte artış gösteren vücut ısısının beyin hücrelerine olumsuz etki ettiğini belirtti. Ünlü, sıcak havaların aşırı terlemeye bağlı olarak, vücuttaki mevcut su ve tuz miktarının kaybına yol açarak birçok sağlık sorununa neden olabileceğini, bunun yanı sıra ise kronik nörolojik rahatsızlıkların ortaya çıkışını tetikleyebileceğini belirtti.

Migren hastalığının sıcak havalarda daha fazla etkilendiğini belirten Ünlü’nün açıklamaları yirmili yaşlardan itibaren özellikler kadınlarda erkeklere kıyasla daha sık baş gösteren bir sağlık problemi olduğu yönünde. Sıcak havalarda güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalmanın migren hastalığını tetikleyeceğini belirten Ünlü, gece boyunca sıcaklar yüzünden bozulan uyku düzeninin migren ataklarını sıklaştırabileceğini de söyledi.

Ayrıca Epilepsi ( sara ) hastalığı olanların ise sıcaktan korunması gerektiğini belirten Ünlü, epilepsinin her yaş ve cinsiyette görülen bir nörolojik hastalık olduğunu ve sıcak havalara maruz kalmanın aynı migren ataklarında olduğu gibi epilepsi ataklarında da tetikleyici bir etken olduğunu belirtti. Sıcak havalar nedeniyle bozulan uyku düzeni, sıvı kaybına bağlı olarak bozulan kan düzeyi dengesizlikleri de epilepsi ve migren hastalıklarını tetikleyebileceğini belirten ünlü, bol sıvı tüketilmesini önermekle birlikte açlık, uzun süre bilgisayar kullanımı gibi durumlardan özellikle sıcaklıkların yüksek olduğu dönemlerde uzak durulması gerektiğini belirtti.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *