» 
»
 

Erdoğan ve Bahçeli Alman Meclisi’nin kararı hakkında konuştu

Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkileri ciddi manada etkileyeceğini dile getirdiği Alman Meclis’inin “soykırım” kararını değerlendiren Erdoğan, gerekli adımların atılacağını kaydetti.

1 ret 1 de çekimser oyun kullanıldığı ve Başbakan Merkel’in başka programları nedeniyle katılmadığı oylamada sözde “ermeni soykırımı” kararı bugün Alman Meclisi’nde milletvekillerinin tamamına yakını tarafından onaylandı. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ile telefonda görüştüklerini bildirdi.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi’nin Türkiye’ye çağırılması kararı verildiğini de belirten Erdoğan, alınan kararın Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkileri ciddi düzeyde etkileyeceğini kaydederek Türkiye’ye döndüğünde bu hususta gerekli değerlendirmeleri de yapacaklarını ifade etti. Alınan karara ilişkin Türkiye tarafından hangi adımların atılacağı yönünde değerlendirmelerin yapılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Büyükelçi’nin Türkiye’ye gelmesini takiben nihai kararların verileceğini de kaydetti.

Sözde “soykırım” kararının onaylanmasının ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de açıklamalar yaptı. Bahçeli, soykırım kelimelerinin geçtiği kararın onaylanması hakkında Ak Parti hükümetine seslendi ve aralarında “Geri Kabul Anlaşması” da dahil olmak üzere bazı sorgulamalar yapmaya davet etti. Yaptığı yazılı açıklamada Türkiye-Almanya arasındaki süregelen ilişkilerin büyük bir yara almasına neden olan kararın karşılıklı olarak güvensizlik getirdiğini de ifade etti.

Türkiye tarihinde böyle bir soykırım kirliliğinin olmadığını vurgulayan Bahçeli, Almanya’nın soykırım araştırmaları yaparken kendi tarihlerine bakmaları gerektiğini de kaydetti. Özellikle İncirlik’te bulunan Alman askeri varlığı hususunda hükümetin gerekli adımları atması gerektiğini belirten Bahçeli, uygulanacak olan yaptırımların ihmal edilmemesini istedi. Alman Meclisi’nin aldığı kararı da değersiz olarak nitelendirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *