Farkonda
Farkonda
» 
»
 

Erdoğan'a suikast düzenleyen FETO'cular adliyeye sevk edildi

15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele saldırı düzenlemek amacıyla helikopterle gelen Şükrü Seymen yönetimindeki 9 darbeci asker adliyeye sevk edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele saldırı düzenleyen FETO'Cu suikast timi Muğla'nın Ula İlçesinin Şerinköy Mahallesi'nde yapılan operasyonla yakalanan Şükrü Seymen komutasında olan 10 kişilik suikast timinin 16 günlük sorgulama işlemlerinin tamamlanmasının ardından Muğla Adliyesine sevk edildiler. 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde çeşitli illerde bir araya gelerek İzmir Çiğli'de toplanan darbeci askerler, 3 ayrı helikopter ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'a saldırı düzenlemek amacıyla kaldığı otele gittiler. Otelde aradıklarını bulamayan cuntacılar, polisler ile aralarında çıkan çatışmanın ardından havanın karanlılığından yararlanarak, bölgedeki dağlık alanlara kaçtılar.

İzlerini kaybettirmeyi başaran darbeci askerler, Muğla İl Garnizon ve Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Özfidan yönetimindeki farklı illerden gelen Polis Özel Harekât, Bornova Komando Birliği, Muğla İl Jandarma Komando ekipleri, Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan gelen asker ve polisler ile 16 gün boyunca arandılar.31 Ağustos gecesi, Ula'nın Şirinköy Mahallesinde bir mısır tarlasındaki vatandaşın darbecileri fark etmesinin üzerine bölgeye operasyon düzenlendi. Operasyonda 9 darbeci bulundu. Sabah saatlerinde ise 2 darbeci mısır tarlasında yakalandı.

Yakalanan darbeciler Muğla Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü'ne getirildi. Ardından 16 gün boyunca sorgulanan darbecilerin sorgu işlemleri tamamlandı. Gözaltına olan darbeciler 09:00 sıralarında Adliye'ye getirildi ve polis ekipleri tarafından savcılığa sevk edildi. OHAL kararnamesi ile ordudan atılan Özel Kuvvetler Komutanı tabur komutanı olan Binbaşı Şükrü Seymen, yüzbaşılar İsmail Yiğit, Muammer Gözübüyük, Mustafa Serdar Özay, Ergün Şahin, Mehmet Öztürk, Bahadır Sagun, Üsteğmenler Mehmet Demir, Murat Köse, Enes Yılmaz.

Teğmen Muhammet Burak İpek 16 gün boyunca kaçmış ve Ula'nın Şirinköy Mahallesinde düzenlenen operasyon ile yakalanıp KOM Şube Müdürlüğü'nde sorgulandı. O gece suikast timi ile birlikte olduğu iddia edilen Yüzbaşı Burkay Karatepe ise firar ettiği ve henüz bulunamadığı bilgisi verildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *