» 
 

Eriğin kilosu 300 liradan 10 liraya kadar düştü

İlk çıktığı Mart ayının başlarında kilogram fiyatı 300 liraya kadar yükselen erik şimdilerde 10 liradan satılmaya başladı. Açık alan hasadının başladığı Mersin Silifke'de eriğin kilogram fiyatı da düştü.

Erik sevenlerin yüzünü güldürecek fiyat düşüşü nihayet başladı ve eriğin kilogramı Mersin'de 300 liradan 10 liraya kadar düştü. Bu yıl 8 bin dönüm arazide 8 bin ton erik hasadı yapılacağını belirten Silifke Erik Üreticileri Kurucu Başkanı Mustafa Göktaş, Silifke'de yetişen can eriğinin erkenci olmasından ve görünümü ve lezzeti nedeniyle tüketicinin fazla talep ettiğini kaydetti.

Getirisi nedeniyle eriğe ilginin sürekli arttığını belirten Göktaş, buna bağlı olarak üretim alanının genişlediğini, Göksu Vadisi'nin de Türkiye'nin en doğal ortamlarından birisi olduğunu ifade etti. Bu vadideki köylerin iklim olarak mikro klima özelliğine sahip olduğunu ve bu özelliği nedeniyle burada yetişen ürünlerin ayrı bir damak zevki ve görünümü olduğunu belirten Göktaş, Türkiye'nin ilk turfanda eriğinin Silifke Göksu Vadisi'nde yetiştiği bilgisini paylaştı. Göktaş, can eriğinin açıkta hasadının başlaması ile birlikte ise kilogram fiyatının 300 liradan 10 liraya kadar düştüğünü dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *