» 
 

Eriğin kilosu 300 liradan 30 liraya kadar düştü

Rekoltenin artması ile birlikte ilk hasatta 100 ile 300 lira arasında satılan eriğin kilosu şu sıralar 30 liraya kadar düştü.

Mersin Silifke'de Mart ayı başında tadımlık olarak küçük kaselerde satılan erik kilogram fiyatı, hasat edilen ürün miktarının artmasıyla birlikte bahçede 30 liraya kadar düştü. Örtü altında yetiştirilen erik ilk çıktığında 100-300 liradan satılırken üreticiler, açık alanda hasadın başlamasıyla birlikte fiyatın daha da düşeceğini kaydetti.

Örtü altındaki hasadın yoğunlaştığını belirten Silifke Erik Üreticileri Birliği Başkanı Ali Şen yaptığı açıklamada, örtü altında bu yıl 50 dönüm erik bahçesi bulunduğunu, kilogram fiyatı olarak 30 liranın da üreticiyi memnun ettiğini belirtti. Açık alanlarla birlikte ilçede toplam 8 bin dönüm arazide 8 bin ton erik hasadı beklendiğini dile getiren Şen, erik üretiminin Göksu Vadisi'nde Keben başta olmak üzere Sabak, Bükdeğirmeni, Karakaya, Karahacılı, Evkafçiftliği, Kargıcak, İmambekirli, Ortaören, Kabasakallı, Atayurt, Atakent ve Taşucu mahallelerinde yapıldığını belirtti.

İlk hasatta fiyatların yüksek seyrettiğini kaydeden birliğin kurucu başkanı ve üretici Mustafa Göktaş ise açık alan hasadının başlaması ile birlikte eriğin kilogram fiyatının daha da düşeceğini ve herkesin alabileceği seviyelere geleceğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *