» 
»
 

Erişilemeyen bazı ilaçlar artık geri ödeme kapsamına giriyor

Geri ödeme problemlerine neden olan bazı ilaçların temin edilebilmesi ve ödeme kapsamına alınabilmesi için TİTCK ile SGK ortak bir düzenlemeye imza attı. Buna göre erişilemeyen ilaçlar artık erişilebilir olacak.

Bilindiği üzere bazı ilaçlara getirilen şartlar nedeniyle zor durumda kalan hastalar ilaçlara erişiminde sıkıntı yaşamaktaydı. İlaçlara erişemeyen ve geri ödemesini alamayan hastalar için uygulanan kriterlerde yapılan yeni düzenleme ile “endikasyon dışı ilaç kullanım onayı” kolaylaştırılıyor.

İlaç temininde yaşanan sıkıntıların giderilmesi için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile Sosyal Güvenlik Kurumu ortak yaptıkları çalışmalar neticesinde ortaya çıkan düzenlemeye göre bazı hastalar için kısıtlanan ya da hiç tanımlanmayan ilaçlar için eğer TİTCK onay verirse artık geri ödeme yapılabilecek. Özellikle en büyük sorunlardan birisini oluşturan kanser ilaçları için getirilen daha önce sigara içmemiş olma şartı eğer TİTCK komisyonunca hastaya uygulanan tedavinin olumlu gittiği yönünde bir kanaati oluşursa ilaç onaylanarak geri ödeme kapsamına alınabilecek.

Ayrıca SUT tanımlı ve TİTCK onaylı yeni endikasyon durumlarında da geri ödeme yapılabilmesini sağlayan düzenlemede başka bir etken madde içeren ilaç SUT’ta tanımlı olmasa bile farklı bir hastalık için ruhsat onayı almış olursa geri ödeme kapsamına girebilecek. Ruhsatlı endikasyonunun yanı sıra ilaca farklı bir endikasyon da eklenirse SGK’nın geri ödeme işlemlerini beklemeye gerek kalmadan TİTCK tarafından hastaya verilecek onay yeterli hale gelecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *