» 
»
 

Erkeklerde prostat kanseri: Erken evrede teşhis önemli

Prostat kanserinde erken evrede teşhisin önemine değinen Prof. Dr. Ahmet Erözenci, bu tür hastalarda cerrahi müdahale ile yüzde 100'e yakınında iyileşme sağlanabildiğini belirtti.

Geceleri idrara kalkmak, zorlu idrar yapmak gibi şikayetlerin prostat kanseri belirtileri olduğuna dikkat çeken İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Erözenci, bu kanserin erkeklerde sık görüldüğünü belirtti. Biyopsi yaparak kanser tanısı konulduğunu ifade eden Erözenci, 50 yaş üstü erkeklerde yılda bir kez tahlil yaptırmanın önemine işaret etti.

Her kanser türünde olduğu gibi prostat kanserinde de erken teşhisin önemli olduğunu dile getiren Erözenci, bazen hastanın şikayeti olmadan da kanda bulunan PSA adlı maddenin yükselmesinin kendilerini uyardığını belirtti. Bunu gördükten sonra biyopsi yaptıklarını ifade eden Erözenci, PSA yüksekliği kanser anlamına gelmese de 50 yaşın üzerindeki herkesin yılda bir kez PSA'sına baktırması, idrar yolu ultrasonu çektirmesi ve tahlilleriyle birlikte bir üroloğa gitmesi gerektiğinin altını çizdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *