» 
»
 

Erken ergenlik nedenleri arasında hormonlu gıdalara dikkat!

Gıdaların yetiştirilme sürecinde kullanılan hormon ve katkı maddelerinin çocuklarda erken ergenliğe neden olduğu, özellikler kız çocuklarında erken ergenliğe daha sık rastlandığı belirtiliyor.

Yapılan araştırmalarda doğal yollarla üretilmeyen ve içinde hormon ve katkı maddesi bulunan gıdaların çocuklarda erken ergenliğe neden olduğu belirlendi. Hormonlu domates, çilek, salatalık, elma ve portakal gibi pek çok sebze ve meyve ile birlikte hormonla yetiştirilen hayvanların et ve yumurtaları da erken ergenliğe neden oluyor. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Çağcıl Yetim, erken ergenlik ile ilgili bilgiler verdi.

Hem dünyada hem de ülkemizde erken ergenlik probleminin büyüdüğünü belirten Yetim, çocukluktan erişkinliğe adım atılan ergenlik döneminin normalde kız çocuklarda 8-13, erkek çocuklarda ise 9-14 yaşları arasında olduğunu ifade etti. Kızlarda 8, erkeklerde 9 yaşından önce görülen ergenliğin erken ergenlik olduğunu belirten Yetim, erken ergenlik belirtilerini anlattı.

Kızlarda erken ergenlik belirtileri arasında ilk olarak meme dokusunda büyüme olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Yetim, daha sonra ise genital bölge ve koltuk altı tüylenmesi meydana geldiğini ifade etti. Erkeklerde ergenlik belirtilerinin ise ilk olarak testis büyümesi ile başladığını belirten Yetim, daha sonra penis büyümesi, genital bölge ve koltuk altı tüylenmesi, seste kalınlaşma, vücut kitlesinin artışı ve erişkin görünüme ulaşılması şeklinde devam ettiğini kaydetti. Bu belirtilerin bir ya da birden fazlasının kızlarda 8 yaşından erkeklerde ise 9 yaşından önce görülmesi durumunun erken ergenliğe işaret ettiğini belirten Yetim, erken ergenliğin sebeplerini açıkladı.

ERKEN ERGENLİK NEDEN OLUR?
Gıdaların içindeki hormon ve katkı maddelerinin yapılan araştırmalar sonucunda erken ergenliğe neden olduğunun ortaya çıktığı bilgisini veren Yetim, hormonlu meyve ve sebzeler ile hormonla büyütülmüş hayvanların et ve yumurtalarının bunları tüketen çocuklarda erken ergenliğe neden olduğuna işaret etti. Katkı maddelerinin yanı sıra iklim değişiklikleri, fiziksel koşullar ve plastik malzemelerdeki kimyasalların da erken ergenliğe yol açabileceğini belirten Yetim, şişmanlığın da erken ergenlik sebebi olabileceğini ifade etti. Bu nedenle çocukların şişmanlamamaları için sağlıklı beslenmenin yanında spora da teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizen Yetim, erken ergenliğin çocukları nasıl etkilediğine değindi.

ÇOCUKLARDA ERKEN ERGENLİĞİN ETKİLERİ
Erken ergenliğe giren çocuklarda kekim büyüme noktaları daha önce kapanacağı için boyları akranlarından kısa olabilir. Bunun yanı sıra erken regl kanaması yaşayan kız çocukları normalden daha önce erişkin görünüme ulaşır ve bu da psikolojilerini olumsuz etkileyebilir.  Erken ergenlik kızlarda erkeklere göre daha sık görülür ve eğer 6 yaşından önce görülüyorsa altta yatan bir hastalık araştırılmalıdır. Erken ergenliğin ilk belirtisi olan meme gelişimi, boyun hızlı uzaması, genital bölge kıllanması, ter kokusunda ağırlaşmaya bir de ruhsal değişiklikler eklenir.

Endokrinolog, jinekolog ve psikoloğun içinde bulunduğu multidisipliner bir yaklaşımla erken ergenlik problemine çözüm bulunabileceğini belirten Yrd. Doç Dr. Yetim yapılacak tanı sonrasında aktif sistemin baskılanarak erken ergenliğin durdurulabileceğini, gerçek ergenlik yaşının beklenerek zamanı gelince meydana gelmesinin sağlanabileceğini kayderek, erken ergenliği önlemek için ise beslenme alışkanlıklarının ve kullanılan malzemelerin yeniden gözden geçirilmesini tavsiye etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *