» 
»
 

Ermenistan şehit cenazelerini yeni talepler ileri sürerek vermiyor

24 Şubat'ta çıkan çatışmalarda şehit olan 5 Azerbaycan askerinin cenazesini vermeyen Ermenistan'ın yeni talepler ileri sürdüğü açıklandı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, çıkan çatışmalarda 24 Şubat günü mevziler arasında kalarak şehit düşen 5 askerin cenazesi, Ermenistan'ın ilettiği yeni talepler üzerine henüz alınamadı. Uluslararası kurumlar aracılığıyla sağlanan anlaşmaya rağmen, yeni talepler ileri sürdüğü belirtilen Ermenistan şehit cenazelerini teslim etmedi. Ermenistan ordusunca başlatıldığı belirtilen 24 Şubat tarihli provokasyonlarda şehit düşen 5 askerin naaşı bakanlığın açıklamasına göre dün AGİT ve Uluslararası Kızılhaç Örgütü aracılığıyla alınacaktı ancak cenaze alım operasyonun başlayacağı sırada Ermenistan tarafından anlaşmanın bozulduğu, teslimata engel olmak için yeni ve kabul edilemez şartlar ileri sürdüğü belirtildi. Ermenistan ordusunun 24 Şubat gecesi Azerbaycan mevzilerine cephe boyunca düzenlediği saldırılar, Hocavend-Fuzuli yönünde elverişli mevzilerin ele geçirilmesi girişimi sonrası şiddetlenmiş, Azerbaycan askerleri saldırıyı önleyince Ermenistan ordusu da geri çekilmişti. Mevziler arasında kalan şehit askerlerin naaşlarını iade etmemek için çeşitli şartlar öne sürdüğü belirtilen Ermenistan, aracı kurumlarla yapılan anlaşmayı da bozduğu ifade edildi.

 

Öte yandan bir başka açıklama daha yapan Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Talış köyü yönünde Ermenistan ordusunun sabotaj girişiminde bulunduğunu, Azerbaycan mevzilerine yaklaşmaya çalışan Ermeni askerlerinin ise can kaybı verdiklerini ve geri püskürtüldüklerini bildirdi. Azerbaycan ordusunda can kaybı yaşanmadığı da belirtildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *