» 
»
 

Eş cinsel gece kulübünde DAEŞ üyesi katliam çıkardı: 50 kişi öldü

Amerika'nın Florida eyaletinde eş cinsellerin bulunduğu bir gece kulübünde, DAEŞ terör örgütüne bağlılık yemini eden Afganlı Omar Mateen katliam çıkardı. 50 kişinin öldüğü saldırıyı DAEŞ üstlendi. Bu olay ABD'nin en kanlı eylemi olarak tarihe geçti.

ABD'nin Florida eyaletinin Orlando kasabasında Pulse Club eş cinsel gece kulübüne saldırı düzenlendi. Düzenlenen saldırıda 50 kişi yaşamını yitirdi. Yaklaşık 53 kişi de içlerinde ağır yaralılar olmak üzere yara aldı. Polisin dur ihtarlarına uymayan afgan asıllı Ömer Mateen öldürüldü. Omar Mateen'in terör örgütü DAEŞ'e bağlılık yemini ettiğinin öğrenilmesinin ardından, Pulse Clup eş cinsel gece kulübüne düzenlenen kanlı eylemi DAEŞ üstlendi.

Dün gece Florida'nın Orlando kentindeki Pulse Clup gece kulübünde, tabancalar ve tüfeklerle Omar Mateen içeri girdi ve içeri girmesi ile elindeki silahları ile rastgele etrafa ateş etti. Olay yerine polis ekiplerinin ve FBI'ın gelmesi ile silahlı saldırgana ihtarlar yapıldı. Ömer Mateen içerideki bir çok kişiyi katlettikten sonra geriye kalanları da rehin aldı. Polisin yaklaşık 4 saati bulan çalışmaları sonrasında rehineleri kurtarma operasyonu yapıldı. Tam da o esnada polis ekipleri ile silahlı çatışmaya giren afgan asıllı Omar Mateen güvenlik güçleri tarafından öldürüldü. Amerika tarihinin en kanlı eylemi olarak tarihe geçen saldırıda 50 kişi öldü ve 53 kişi de yaralandı. Omar Mateen'in 29 yaşında olduğu ve terör örgütü DAEŞ'e bağlı çalıştığı belirlendi. Saldırı sonrasında DAEŞ saldırıyı üstlendiğini açıkladı.

Saldırı sonrasında Pulse Clup eş cinsel gece kulübünde yaklaşık 320 kişinin olduğu, kaçmayı başaranların olduğunu ve 50 kişinin Omar Mateen tarafından öldürülüp 100 kişinin de rehin alındığı açıklandı. Omar Mateen'in eşcinsel gece kulübüne baskının öncesinde ise Amerika acil sağlık hattı 911'i arayıp kendisinin DAEŞ'e bağlı olduğunu açıkladığı öğrenildi. Ömer Mateen'in 2013 ve 2014 senelerinde de FBI tarafından araştırıldığı fakat her hangi bir suç teşkil etmediğinden kanıt bulunamadığı söylendi. Babası, onun dine aşırı düşkün biri olmadığını yalnızca eş cinsellere karşı hep sert bir tavır sergilediğini açıkladı. Eşi ise, Omar Mateen'in akıl sağlığından şüphelendiğini kendisine hep şiddet uyguladığını açıkladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *