» 
»
 

Esed rejimi evlere girip sivilleri katletti

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Halep'in doğusuna geçen Esed rejimine bağlı olan güçlerin, ev ev girerek sivilleri öldürdüğünü ve dün 11'i kadın 13'ü çocuk en az 82 sivilin hayatını kaybettiğine dair bilgiler aldıklarını bildirdi.

BM İnsan Hakları yükske Komiserliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Beşşar Esed rejimine bağlı güçlerin, Halep'in doğusunda bulunan evlere girerek sivilleri öldürdüğünü, dün 11'i kadın 13'ü çocuk en az 82 sivilin yaşamını yitirdiğine dair bilgiler aldıklarını duyurdu.

BM Sözcüsü Rupert Colville'ın BM Cenevre Ofisi'nde yaptığı açıklamada, Halep'in doğusunda halâ binlerce sivilin bulunduğunu belirterek, dün rejim güçlerinin ve rejim destekçilerinin bölgeyi ağır bombardımana tuttuğuna dikkat çekti. Hükumet yanlılarının pek çok sivili tutukladığına dair haberlerin alındığı vurgulayarak, Esed rejimine bağlı güçlerin sivillerin evlerine girerek kadınları ve çocukları da öldürdüklerine dair açıklama yaptı. Esed rejimine bağlı güçlerin, 11'i kadın 13'ü çocuk olmak üzere en az 82 kişiyi öldürdüklerini dile getirdi.

KAYIP SİVİLLERİN AKİBETİ BİLİNMİYOR

Anadolu Ajansı muhabirinin sorusu üzerine açıklama yapan Colville, Halep'in doğusundan rejim kontrolündeki batıya geçen yaşları 30 ile 50 arasında değişen ve kaybolduğu iddia edilen yüzlerce sivil erkeğin akıbetinin ne olduğuna dair net bir bilgi almadıklarını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *