» 
 

Esendere Gümrük Kapısı yeniden araç geçişine açıldı

Hakkari'nin Yüksekova il sınırında bulunan ve güvenlik gerekçesi yaklaşık 1 yıldır araç geçişine kapalı olan Esendere Gümrük kapısı yeniden açıldı...

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında 11 gümrük memurunun PKK'lı teröristlerce kaçırılması olayının ardından kapatılma kararı alınan Esendere Gümrük kapısı Eylül ayında yalnızca yaya geçişi yapılması şartı ile açılmış olmasına karşın araç geçişlerine izin verilmemişti. Aradan geçen 1 yılın ardından gümrük kapısı araç geçişlerine de açıldı. 

Bakım çalışmaları için yaklaşık 80 milyon lira harcama yapıldığı öğrenilen sınır kapısının yeniden faaliyete geçmesi ile sınır kapısına gelen birçok vatandaş gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından araçları ile İran'a giriş yaparken, birçok kişi de Esendere'den Türkiye'ye giriş yaptı.

Sınır kapısının araç geçişine açılmasının ardından konu ile ilgili açıklama yapan vatandaşlar bu durumdan çok memnun olduklarını, stratejik konuma sahip kapının açılmasının önemini vurgulayarak, buranın bölge halkı için hatırı sayılır bir geçim kaynağı olduğunu ve bundan sonra el ele vererek birlikte uyum içerisinde çalışmayı umut ettiklerini ifade ettiler.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *