» 
 

ESK'dan alınan kıymanın kilosu 32, kuşbaşı 34 liradan satılacak

Et ve Süt Kurumu'ndan piyasanın altında karkas et satışı başladı. Kurumdan satın alınan kıyma kilogramı 32 lira, kuşbaşı kilogramı 34 liradan satışa sunulacak.

Spekülatif olarak fiyatların tırmanmasını önlemek için Et ve Süt Kurumu adım attı ve piyasanın ihtiyaçlarını karşılayana kadar piyasanın altında fiyatlarla et satışa devam edecek. Et ve Süt Kurumu, firmalara kilogramı 20,50 lira + KDV dondurulmuş karkas dana eti için teklif almaya başladı. Peşin ya da kredi kartı ile satışlar için müracaatlar Sakarya ve Sincan Et Kombinası Müdürlüklerine yapılıyor.

Toplam ürün miktarı firma bazında 50 tonu geçmeyecek ve kapasite raporu üzerinde satış yapılmayacak olan firmalardan yemek sanayisinde faaliyet gösterenlerin Türkiye Yemek Sanayicileri Derneği'ne üye olma şartı bulunuyor. Kasaplar Federasyonuna üye kasaplara ise satış için kilogramı 22,50 lira + KDV fiyat üzerinden taze karkas dana eti için Sakarya, Sincan ve Yozgat Et Kombinası Müdürlüklerine teklif alımı başladı. Kurumdan satın alınan karkas etleri kasaplar kilogramı kıymada 32, kuşbaşıda 34 liradan satacak ancak çeyrek ya da bütün karkas olarak piyasaya satamayacak. Bu tür durumlar tespit edildiğinde işletmeye et satışı durdurulacak.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi verilerine göre sene başından beri yüzde 3,6 artan yağsız dana eti fiyatı konusunda Bakan Çelik son günlerde spekülatörlerin durmadığını ve kırmızı et fiyatlarını tırmandırma gayreti içinde olduklarını belirtmişti. Çelik, piyasaları speküle edici girişimlere izin vermeyeceklerini ve ESK'nun devreye girdiğini ifade etmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (1)

davut şahin :
Et fiyatlarına tavan uygulaması konulacağına keşke aynı uygulama YEM-SAMAN fiyatlarına da yapılsa yem fiyatları almış başını gidiyor en ucuz besi yeminin çuvalı 50 TL civarı süt fiyatları dersen litresi 75 Krş üretici ve çiftçi bu durma daha fazla direnemeyip hayvancılığı bırakıyor, bakkalda markette büfede bir şişe su 0.5 lt bidonlarda 75 kuruş yer yer 1 TLye satılıyor su bile sütten pahalıyken çiftçi ne yapsın...
28.3.2017 09:59:58

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *