» 
»
 

Eski Bakan İsmet Sezgin hayatını kaybetti

Eski Bakan ve Meclis Başkanı İsmet Sezgin hayatını kaybetti. Sezgin, Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi görmekteydi.

Eski bakan ve Meclis Başkanı İsmet Sezgin hayatını kaybetti. Ankara'da tedavi görmekte olduğu Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybeden Sezgin 88 yaşındaydı..

Yaklaşık bir aydır kalp yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan Sezgin, bu akşam saatlerinde septik şoka bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaşama veda etti.

İSMET SEZGİN KİMDİR?

1928 Aydın doğumlu İsmet Sezgin, Türk siyasetinde uzun yıllar görevler üstlenmiştir. İlk öğretimini Aydın'da orta ve lise öğretimini İzmir'de tamamlayan Sezgin, İzmir Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu mezunudur. Politikaya 1952 yılında Denizli'de Demokrat Parti İl İdare Kuruluna seçilerek atılan Sezgin, 27 yaşında Aydın belediye başkanı oldu. 1960 yılında TSK'nın ülke yönetimine el koyması ile tutuklandı. Tutukluluk süresi bitiminde Adalet Partisi Aydın İl teşkilatını kurarak 1961'de Aydın milletvekili oldu.

1997 yılında kurulan 3. Mesut Yılmaz hükümetinde DTP'den Milli Savunma Bakanlığı yapan Sezgin, 1999 seçimleri sonrasında DTP'nin Genel Başkanı seçildi. 18 Mayıs 2002 yılında başkanlıktan ayrılan Sezgin, politikayı bu mevkide bırakmış nadir politikacılardandır.

Uzun yıllar siyasette çeşitli görevlerde bulunan Sezgin, Süleyman Demirel'in çalışma arkadaşı olarak sürdürdüğü kariyeri boyunca 1961-1980 yılları arasında aralıksız olarak AP'den Aydın Milletvekili seçilmiştir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *