» 
»
 

Eski first lady Hillary Clinton ABD’nin ilk kadın başkan adayı oldu

İlk kadın başkan adayı olarak ABD tarihine geçen Hillary Clinton, eski “first lady” ve aynı zamanda New York Senatörü ve Dışişleri Bakanı olarak görev yapmaktaydı. Clinton, ABD 58. başkanlık seçimlerinde 45. başkan adayı oldu.

8 Kasım’da yapılacak 2016 başkanlık seçimleri için çalışmaların hızla devam ettiği Amerika Birleşik Devletleri’nde aday olan isimlerden Hillary Clinton, bilindiği üzere eski ABD Başkanı Bill Clinton’ın eşi ve daha önce “first lady” olan Clinton şimdi de başkanlık için yarışıyor.

Philadelphia’da gerçekleştirilen Demokrat Parti kongresinde adaylığını resmen ilan eden Clinton, böylece ABD tarihinde ilk kadın başkan adayı da olmuş oldu. Önceki gün başlayan kongrede bugün Güney Dekota eyaleti delegelerinden 15 oy daha alan Hillary Clinton şu ana kadar 2 bin 383 oy sahibi oldu ve Demokrat Parti’nin 8 Kasım başkanlık seçimlerindeki nihai adayı olarak duyuruldu.

Perşembe günü adaylık kabul konuşmasını yapması beklenen Clinton daha önce de Bernie Sanders ile çekişmesinde Vermont Senatörü’nü geride bırakmış, Sanders ise kongre öncesinde Clinton’ı destekleyeceğini açıklamıştı. Kendi destekçileri tarafından tepki gösterilen bu durum karşısında Sanders ise Clinton’ın mükemmel bir başkan olacağına inandığını, ona destek vermekten de mutluluk duyduğunu ifade etmişti.

Başkan yardımcısı adayı olarak Virginia Senatörü Tim Kaine ismini belirleyen Clinton, ABD 58. başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump ile yarışacak ve 8 Kasım günü Amerikan halkı 45. Başkanını belirleyecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *