» 
 

Esnafa faizsiz 30 bin lira kredi 500 lira masrafla alınabilecek

Daha önce başlatılan ve şimdi tekrar gündeme gelen esnafa 30 bin lira kredi ödemesinin faizsiz ve 60 ay vadeli olarak verilebilmesi için şartlar neler işte sizin için derlediğimiz bilgiler…

Ayda 500 lira ödeyerek faizsiz 30 bin lira alabilmek için esnaf daha önce yüksek masraf kesintisinden mustaripti. Şimdi bu durum düzenlendi ve 30 bin lira kredi yeniden başlatıldı ancak bu sefer sadece 500 lira masraf ödemesiyle. 30 bin lira kredi çekmek isteyen esnaf, kredi masrafı olarak 3-4 bin lira ödediğinde elinde kalan para 26 bin liraya düşüyordu.

Gümrük Bakanlığı bu durumun suiistimal edildiğinde görerek duruma el attı ve tüm kooperatiflere uyarı gönderildi. Yeni yaptığı düzenleme ile esnaf faizsiz 30 bin lira kredi çektiğinde masraf olarak sadece 500 lira ödeyecek. Krediye kimler başvurabilecek işte bunun için de devlet esnafın lehine düzenlemeler getirdi. Her türlü ekipman, makine gibi çeşitli demirbaş alımı, hammadde ya da modernizasyon çalışmaları yapmak isteyen esnafa hazine destekli en fazla 30 bin lira olarak verilecek faizsiz krediye sicil kaydı bulunmak şartıyla eski-yeni tüm esnaflar başvuru yapabilecek ve krediyi alabilecek.

1 ila 5 yıl arasında taksitlendirilebilen ve bütçesini sarsmadan esnafa sağlanan kredi, 60 ay seçeneğinde ödeyeceği 500 TL ile acil ihtiyaçlarını karşılayabilecek ancak esnaf, verilen 30 bin lira faizsiz kredinin KOSGEB tarafından verilen kredi ile benzer özelliklerde olması nedeniyle uyarıldı. Esnaf kredisi almak isteyenlerin Türkiye’de bulunan 928 kooperatiften bağlı oldukları 'Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'ne başvurularını bizzat yapmaları gerekiyor. Mali durum incelemesi yapılan kişiye uygun bir kredi miktarı tespit edilecek ve yapılan başvurunun Halkbank’a iletilmesinin ardından gerekli incelemeler burada da yapılacak. Nihayetinde başvurunun olumlu sonuçlanmasını takiben imzalanacak sözleşmenin ardından finansman Halkbank tarafından kişinin hesabına ödenmek suretiyle sağlanacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *