» 
 

Esnafa işsizlik maaşı Ahilik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak

İflas eden ya da iş yerini kapatmak zorunda kalan esnaf işsizlik maaşı alabilecek. Esnafın mağduriyeti ise Ahilik Sigorta Fonu'ndan karşılanacak.

İşsizlik maaşı sigortalı çalışanlar için ödenmekteydi ancak artık iş yerini kapatmak zorunda kalan ya da iflas eden esnaf da işsizlik maaşından faydalanabilecek. Tabi esnafın işsizlik maaşı alabilmesi için bazı şartlar gerekiyor.

Esnafa verilecek işsizlik maaşından en 3 yılda en az 600 gün Ahilik Sigortası Primi ödeyen esnaf yararlanabilecek. Prim gün sayısı 600 gün olanlara 180 gün, 900 gün olanlara 240 gün, 1080 gün olanlara ise 300 gün Ahilik ödeneği verilecek.

Ahilik fonuna katılım ise zorunlu olacak. Sigortalıların prime esas aylık kazançlarından yüzde 2'si ya da yüzde 3'ü oranında fona ayrılacak ve buna yüzde 1 devlet katkısı sağlanacak. Sigortalılara ödenecek olan işsizlik maaşı ise son 4 aylık ortalama kazancın yüzde 40'ı oranında aylık olarak verilecek ancak bu miktar brüt asgari ücretin yüzde 40'ında az ya da yüzde 80'inden fazla olamayacak. Prim gün sayısına göre esnafa 6 ay, 8 ay veya 10 ay ahilik ödeneği verilecek.

HİLELİ İFLAS YA DA DEVİRDE FAİZİYLE GERİ ALINACAK

Esnafa verilecek olan işsizlik maaşı süresince sağlık hizmetleri de verilecek. Eğer iflas durumu ya da devir hileli olursa esnafa yapılan ödemeler faizi ile geri alınacak. Fon, İŞKUR bünyesinde faaliyet gösterecek ve işsizlik fonu için primleri SGK toplayacak. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *