» 
 

Esnafa işsizlik maaşı müjdesi geliyor

Bilindiği gibi işsizlik maaşı işten çıkarılanlara ödeniyor. Ancak iflas eden veya elinde olmayan sebeplerle iş yerini kapatmak zorunda kalan esnafa da işsizlik maaşı ödenmesi planlandığı öğrenildi.

İşten çıkarılanlara belli bir süre ödenen işsizlik maaşı, planlamaya göre işletmesini kapatmak zorunda kalan esnafa da ödenecek. İşçiler için oluşturulan İşsizlik Fonu, esnaf için de oluşturulacak ve kurulacak olan Esnaf Fonundan, iş yerini mucbir sebeplerle kapatmak zorunda kalan esnafa da belli bir süre ödeme yapılacak.

Edinilen bilgilere göre Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın koordine ettiği Esnaf Fonu çalışmaları yürütülüyor ve dükkanını kapatan esnaf belirlenecek olan miktar ve süreye göre söz konusu fondan para alacak. Ancak henüz planlama aşamasında olduğu öğrenilen esnafa işsizlik maaşı için miktar ve süre belirlenmedi. Yapılacak olan çalışmalar sonucunda esnafın kaç ay süreyle ve ne kadar maaş alacağı belli olacak.

ESNAFA EK MALİYETİ OLMAYACAK

Esnaf Fonu için Hazine'nin de bir miktar sermaye koyacağı belirtilirken, esnaf ve sanatkarlar odaları bütçelerinden fona destek olacaklar. Esnaflardan alınan aidatların bir kısmının Esnaf Fonuna ayrılacağı ancak herhangi bir ilave maliyet yüklenmeyeceği ifade edilirken fonun kurulabilmesi için kanuni düzenleme yapılması gerekiyor.

Küresel ekonomik gelişmelerden ve son zamanlarda piyasalarda meydana gelen dalgalanmalardan esnafın da etkilenmesi üzerine konuyla ilgili çalışmalar yapıldığı belirtilirken, esnafa ne kadar işsizlik maaşı verilecek ve ne kadar süreyle ödenecek bu konuya ilişkin açıklamaların da ilerleyen günlerde yapılması bekleniyor.

DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ

Esnaf kredi faizlerinde, 2002 yılından bu yana yaşanan düşüş sayesinde kredi kullanan esnaf sayısında ciddi artış yaşandı. Esnafa yönelik yapılan çalışmalar kapsamında düşük faizli kredinin üzerinde de çalışmaların sürdüğü ve kredinin kapsamının genişletilmesinin söz konusu olduğu belirtiliyor.

İşsizlik Fonundan 2002 yılı itibariyle milyonlarca kişiye ödeme yapıldı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın bu fondan yararlanma koşullarında esneklik sağlayacak çalışmalar yaptığı da öğrenildi. İşsizlik fonundan işsizlik maaşı alabilmek için gereken çalışma gün sayısının düşürülmesi ve işten çıkarılmada kendi kusuru bulunanların da faydalanabilmesi için çalışmalar yapıldığı belirtiliyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *