» 
 

Esnafa sicil affı, yatırımcılara teşvik müjdesi

Çeşitli nedenlerle geçmişe dönük olarak çeki, senedi karşılıksız çıkan esnafa sicil affı uygulanacağı müjdesini veren Bakan Ağbal yapılan yeni düzenleme ile vatandaşlara getirilen önemli kolaylıkları açıkladı.

Bankaların sicil affı uygulaması konusunda istekli olduklarını belirten Maliye Bakanı Naci Ağbal, geçmişe dönük olarak çeki, senedi karşılıksız çıkmış olan vatandaşlara önemli kolaylıklar getirdiklerini bildirdi. TBMM Genel Kurulu'nda konuşan Ağbal, tasarıyla getirilen düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Esnafa sicil affı

Geçmişe dönük olarak çeşitli sebeplerle çek ya da senedi karşılıksız çıkan vatandaşlara yönelik getirilen kolaylıktan bahseden Ağbal, bankaların esnafa sicil affı uygulaması konusunda istekli olduğunu, devlet olarak da bu konuda gerekli hukuki çerçeveyi oluşturduklarını ifade etti. Belirlenen kural ve kaidelere uyan vatandaşların bu düzenlemeden yararlanacağını belirten Ağbal, bu konuda olumsuz kanaat oluşturulmasını doğru bulmadığını vurguladı.

Son bir yıl içinde yatırım ortamının iyileştirilmesi için önemli düzenlemeler yaptıklarını hatırlatan Bakan Ağbal, söz konusu düzenlemede kamu idarelerinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik düzenlemelerin de bulunduğunu belirtti. Girişimciliğin desteklenmesi, başta KOBİ'ler olmak üzere asgari ücretle çalışanların çoğunlukta olduğu işletme sermayelerinin desteklenmesi, kayıtlı istihdamın artırılması için 2016 uygulanmaya başlayan asgari ücret desteğinin 2017 yılında da süreceğini kaydetti.

Asgari ücret desteği başlattıkları 2016'da ücret düzeyi 2 bin 550 liranın altındaki 10 milyon çalışanın destekten yararlandığını belirten Ağbal, 2017'de ocak, şubat ve martta ilk kez ödenmesi gereken sigorta primine ilişkin erteleme düzenlemesini de getirdiklerini ifade etti. Kredi Garanti Fonu'na 2 milyar olarak sağlanan desteği 25 milyar liraya çıkardıklarını belirten Ağbal, bankalarla yaptıkları anlaşmalar kapsamında 250 milyar liralık bu limitin, işletmelerin ihtiyacı olan yeni taleplerine ve mevcut kredilerin döndürülmesine imkan sağlayacağını kaydetti.

Yatırım Teşvik Sistemi

Özellikle imalat sanayisine yatırım yapan işletmelere getirilen yeni teşviklerin, hem mevcut teşvik belgeli yatırımlar hem de yeni alınacak teşvik belgeli yatırımlar için 2017 yılında yapılacak yatırım harcamaları bakımından daha cazip hale getirileceğini belirten Ağbal, mevcut teşvik unsurlarının bu çerçevede arttırılacağını ifade etti. Teşvik belgeli yatırım harcamalarını imalat sanayisinde "katkı payı" olarak verilen oranı 15 puan arttırdıkları bilgisini paylaşan Ağbal, örneğin 100 milyon lira tutarındaki yatırımda 30 milyon liralık kısmı devlet olarak kendileri finanse ederken 2017 yılında bu rakamın 45 milyon liraya çıkarıldığını ifade etti. Bakan Ağbal, aynı zamanda vergi beyannamesi üzerinden de indirilebilecek kazanç tutarının tamamına da indirme hakkı getirildiğini ve ayrıca teşvik belgesi kapsamındaki inşaat harcamalarına vergi iadesi imkanı getirildiğini ifade etti.

Kurumların birleşmesi için teşvik verilecek

Söz konusu tasarıda yer alan diğer bir düzenleme ise KOBİ'lerin birleşmesini teşvik ediyor. İmalat sanayisinde Sanayi Sicil Belgesi'ne haiz imalatçı kurumların birleşerek tek bir şirket haline gelmesi durumunda bir sonraki 3 dönem boyunca kurumlar vergisi oranının yüzde 75 düşürüleceğini belirten Ağbal, yüzde 20 olan kurumlar vergisinin yüzde 5'e düşerek indirim uygulanacağını kaydetti.

Gemilerle ilgili düzenleme

Türk gemi siciline dahil olmayan farklı boyuttaki gemi ve yatlar için teşvik unsurları getirileceğini, bu düzenleme ile de gemi yatların ilk kayıt sırasında alınması gereken harcı alacaklarını belirten Ağbal, yıllık harcı ise kaldırdıklarını belirtti.

30 yıl üzerine emekli ikramiyesi

30 yıldan fazla çalıştığı halde bu sürenin üzerindeki ikramiyesini alamayan emekliler için meselenin çözüldüğünü belirten Bakan Ağbal, yargıda devam eden davalar olduğunu, Anayasa Mahkemesi'nin ise bu konuyla ilgili yasal düzenlemeyi iptal ettiği tarihten geriye dönük hak sahibi tüm vatandaşların emekli ikramiyelerini yargısal ihtilafları ortadan kaldırmak suretiyle değiştirdiklerini bildirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *