» 
»
 

Esnaflar ve İş Yeri sahipleri için kritik tarih 1 Temmuz

Geniş bir yelpazeyi kapsayan ve yüz binlerce küçük ölçekli işletmeyi ilgilendiren, 1 Temmuz'dan itibaren başlayacak işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu için zaman daralıyor

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, 2012 yılında çıkmıştı ama hazırlanan yasada yer alan bazı uygulamalar için işletmelere, sınıflandırmalarına göre geçiş süresi verilmişti. Uygulanacak Yasayla, işyerlerine iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu getiriliyor. Sınıflandırma kapsamında,  az tehlikeli İşler kapsamında çalışan sayısı 50’nin altında olan işletmeler için kanunun 6. maddesinde yer alan yükümlülüklerin başlama tarihi 1 Temmuz 2016 olarak belirlendi. Daha sonra uygulama 1 Temmuz 2017'ye ertelenerek, bu tarihten itibaren çalışan sayısı 50'inin altında olan az tehlikeli iş yerleri de, hekim ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunda olacak denildi. Şu anda birçok işyeri bu hizmeti iş yeri hekimleri ve uzmanları ile sözleşmeli olarak aldığı biliniyor. Yasadaki bu yükümlülüğü yerine getirmemenin getireceği ceza ise 13 bin liraya kadar yükselebilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "İş Sağlığı ve Güvenliği için alınacak tedbirler bir maliyet olarak görülmemeli. Çünkü maddi kayıplar telafi edilse de kaybedilen yaşamların telafisi mümkün olmamaktadır" dedi. Esnaf ve Sanatkarların yerine getirmesi gereken yükümlülükleri sıralayan Palandöken, "Esnaf ve sanatkarlarımız, işyerinde risk değerlendirmesi yapmalı, acil durum planı hazırlamalı veya bu hizmetleri ilgili yerlerden temin etmelidir. Yangınla mücadele ve ilk yardım konularında önlem almalıdır. İş kazalarının ve meslek hastalıklarının kaydını tutmalı ve belirlenen süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirmelidir. Çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim almalarını sağlamalıdır. Çalışanlarının, işyerinde maruz kalacakları sağlık ve güvenlik risklerini dikkate alarak, sağlık gözetimine tabi tutmalıdır" ifadelerini kullandı.

Palandöken, az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri sahiplerini bilgilendirerek, "1 Temmuz'dan itibaren işyerlerinde iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorunlu hale gelecek. Bu tarihten itibaren denetimler de başlayacak. Bununla birlikte 10'dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri gerekli sertifikaya sahip olmaları halinde (işe giriş ve periyodik muayeneler hariç) iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilecek" şeklinde görüşlerini beyan etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *