» 
»
 

Et yemeklerinin yanında portakal suyu tüketilmemeli!

Zahide Yetiş'le programına katılan Canan Karatay, ezber bozan açıklamaları ile portakal suyunun tüketilmemesi gerektiğini hele ki etle birlikte asla tüketilmemesi gerektiğini belirtiyor. İşte detaylar...

Et yemeklerinin yanında portakal suyu tüketilmeli midir? Uzmanlar, ette bulunan mineral ve vitaminlerin, C vitamini ile birlikte tüketilmesi halinde, vücut tarafından kullanıldığını hatırlatarak, etin yanında bir bardak portakal suyu tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Etlerin özellikle kaliteli protein kaynağı olduğunu vurgulayan uzmanlar, B12, demir ve çinko içerdiği için insan beslenmesinde önemli yer tuttuğunu söylüyor. Kırmızı et, portakal suyu gibi C vitamini yönünden zengin içecekler ile birlikte tüketildiğinde ette bulunan faydalı besin öğelerinin vücutta kullanımı artıyor. Bu nedenle uzmanlar, et tüketirken yanında mutlaka bir bardak portakal suyu tüketilmesinin önemine dikkat çekiyor.

Ancak bu açıklama üzerine, vatandaşların yanlış bilgilendirilmemesi için açıklama yapan Prof. Dr. Canan Karatay, “1 bardak portakal suyu şeker doludur. Şeker vücuda girdiği zaman C vitamininin vücuda girmesini engeller. Ortamda şeker yokken C vitamini vücuda girer. Ancak ortamda şeker varken, C vitamini vücuda girmiyor. Protein, yağ ile tüketildiğinde daha faydalıdır. Çocukların bol bol paça çorbası, et suyu içmeleri gerekiyor." Açıklamalarında bulunarak bu bilginin tamamen yanlış olduğunu dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *