» 
»
 

EURO 2024 adayı Türkiye statları ile Avrupa'da 1 numara!

2018'in Eylül ayında açıklanacak olan EURO 2024 adaylığına Türkiye 2 Mart'ta başvuru yapıyor. Daha önce 2008, 2012, 2016 ve 2020 Avrupa Şampiyonaları için 4 kez aday olan Türkiye'nin statları ile Avrupa'da birinci, dünyada ise ABD'den sonra ikinci durumda olduğu belirtildi.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç bir basın toplantısı düzenleyerek Türkiye'nin EURO 2024 adaylığını duyurdu. Türkiye'nin her zaman büyük organizasyonlara aday olduğunu belirten Bakan Kılıç, Türkiye'nin stadyum konusunda Avrupa'da bir numara olduğunu, Başbakan ve Cumhurbaşkanımızın takibiyle de büyük bir girişim başladığını dile getirdi.

Türkiye'nin EYOF için 2019 adayı olduğunu ancak Bosna'nın ricasıyla 4 yıllık çalışmaları 2 yılda bitirerek organizasyonu 2017'de gerçekleştirdiklerini belirten Kılıç, uluslararası organizasyonlar konusunda artık daha seçici olacaklarını ifade etti. Türkiye'nin adaylık ile ilgili tecrübe kazanması hususunda 2020 Olimpiyat adaylığının önemine değinen Kılıç, ulaşım konusunda problem olmadığını, kıtaları Marmara Denizi'nin altından birbirine bağladıklarını kaydetti.

TFF Başkanı Demirören ise Riva'daki merkezde yapılan basın toplantısında adaylık için son başvuru tarihinin 3 Mart olduğunu, Türkiye olarak başvuruyu 2 Mart'ta yapacaklarını kaydetti. Türkiye'nin bir futbol ülkesi olduğunu ve Avrupa'daki en büyük beşinci yayın ihalesinin burada yapıldığını belirterek 2024 için aday olacaklarını belirtti. Nisan 2018'de dosyanın teslim edileceğini belirten Demirören, ulaşım, konaklama ve stat-şehir seçimi yapılacağını, bir yıl içinde tüm eksiklerin giderilebileceğini kaydetti.

EURO 2024 ADAYLARI

Türkiye ile birlikte Almanya, Hollanda, Estonya-Rusya ortaklığı, Danimarka-İsveç-Finlandiya ortaklığının da EURO 2024 için aday olması bekleniyor. EURO 2008'e Yunanistan ile ortak başvuru yapan Türkiye finalde Avusturya-İsveç ortaklığına karşı ev sahipliğini kaybetmişti. EURO 2012'de ön elemede elenen Türkiye EURO 2016'da finalde Fransa'ya karşı kaybetmişti. Son olarak EURO 2020 adayı olmuş ancak sonra çekilmişti.

EN GÜÇLÜ RAKİP ALMANYA

28 yeni stadyumun yapımı devam ederken, Avrupa Şampiyonası kriterlerine uyan 13 stadın önümüzdeki yıl sonu itibariyle tamamlanması bekleniyor. Aday ülkeler arasında ise en dikkat çeken Almanya olurken, Türkiye dev organizasyonun finali için İstanbul Olimpiyat Stadı'nı planlıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *