» 
 

Ev alacaklara müjde! Konutlardaki KDV oranları indirildi!

Bakanlar Kuruluı kararınca, 150 metrekare üzerindeki konutlar için katma değer vergisi (KDV) oranları yüzde 8'e indirildi. Alınan bu önemli kararın 31 Mart 2017'ye kadar geçerli olduğu belirtildi.

Bakanlar Kurulu tarafından alınan karara göre, 150 metrekare üzerinde olan konutlar için KDV oranları yüzde 8'e düşürüldü. Verilen karar ise Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı. Uygulama ise bugünden itibaren yürürlüğe girerek 7 ay süresince geçerli olacak. Yani vatandaşlar 9 Eylül 2016 ile 31 Mart 2017 tarihleri arasında 150 metre kare büyüklüğünde satın aldığı konut için artık yüzde 18 değil yüzde 8 katma değer vergisi ödemiş olacak.

Verilen karar, sektörde büyük heyecan yarattı. Çünkü bu karar ile ev hayalleri kuran vatandaşların içi umutla dolacak. Verilen karara göre ise vatandaşın cebinden daha az miktarda para çıkacak. Örneğin Türkiye genelinde bir hesaplama yapıldığında, konut fiyatları metrekare büyüklüğüne göre değişiyor olsa da belirtilen büyüklükte bir dairenin fiyatı yaklaşık 400 bin lira oluyor. Bu rakamdan KDV olarak yüzde 18'le hesaplandığı 72 bin lira iken, yüzde 8 KDV ile hesaplandığında 32 bin liraya düşmüş oluyor.

Müteahhitler, bu durumun konut satışlarına olumlu şekilde yansıyacağını ve bu uygulamanın 2017'nin sene sonuna kadar uzatılmasını istediklerini söyledi. Ayrıca ESMMM Odası Başkanı Neşet Ertoy ise, yapıaln bu KDV indirimi süresinin 6 ay ile sınırlandırılmaması gerektiğini vurguladı. Vergi indiriminin kısa vadeli olduğunun altını çizerek, ev almak isteyenlere yapılan avantajın daha uzun vadede olması gerektiğini söyledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *