» 
 

Ev alacaklara “sandık” destek ürünü geliyor

Tasarrufların arttırılması ile ilgili hükümetin çalışmaları kapsamında Bankacılık sektöründe ev almak isteyen vatandaşlara farklı modeller sunmak için yeni arayışlar başladı. Almanya’da başlayarak dünyada uygulanan “Yapı Tasarrufları Sandığı” mercek altında.

“Yapı Tasarrufları Sandığı” modeli bu öneri üzerine yeniden Türkiye gündemine girdi ve Türkiye Bankalar Birliği Çalışma Grubu buna yönelik çalışmaları sürdürüyor. Öte yandan ilgili bakanlıklar ve BDDK ise sadık modelinin yasal çerçevesine ilişkin çalışmalara devam ediyor. Geçtiğimiz hafta basına kapalı olarak Fikir Sofrası Düşünce Platformu tarafından düzenlenen ve bazı bakanların katıldığı "Yeni Türkiye ve Ekonomide Güçlü Kalkınma Modeli Çalıştayı" ile bu konunun da ele alındığı ve hükümetin gündeminde yer aldığı bilgisi alındı.

Bu sistemin mortgage alternatifi olmadığı belirtilirken, yasal bir çerçevesi bulunan sandıkta sisteme giriş yapmak suretiyle para biriktirilebildiği ifade edildi. DZ Bank'ın Türkiye Baş Temsilcisi Pınar Ersoy, Yapı Tasarrufları Sandığı’nın dar gelirli vatandaşlara öz kaynak sağlamayı amaçladığını belirterek avantajlarını anlattı. Ersoy verdiği bilgilerde sisteme giriş yapacak olanların örneğin 3 yılda 30 bin lira biriktirme taahhüdüne karşılık sistemin onlara 3 yıl sonra 30 bin lira da kredi vermeyi garantilediğini, bunu yaparken de piyasanın altında ve başlangıçta belirlenen faiz oranını kullanacağını ifade etti. Yani 3 yıl sonunda faiz oranı yükselmiş olsa da sizin anlaşmış olduğunuz faiz oranı geçerli oluyor. Ancak para biriktiren vatandaşlara verilecek krediye sunulan uygun faiz oranı nedeniyle piyasanın daha altında mevduat faizi sunulduğunu da belirten Ersoy, kredi oranlarının belirlenen kredi faizinin altına düşmesi durumunda tüketici olarak bunu değiştirme hakkının bulunduğunu ancak bu durumda da mevduat faizinin de azalacağını ifade etti.

Bu sistemde vatandaşların zarar etme ihtimalinin bulunmadığına işaret eden Pınar Ersoy, Almanya’daki düşük enflasyona göre Türkiye’deki yüksek enflasyonun bu durumu nasıl etkileyeceği sorusu üzerine de sistemin Macaristan’da da uygulandığını ve Türkiye ile Macaristan’ın benzediğini belirtti. Riskli ortamlarda yapı tasarruf sandıklarının korumacı bir sistem olması dolayısıyla vatandaşa zarar ettirmediğini ifade eden Ersoy, uygulamada daha çok geniş şube ağına sahip bankalarla ortaklık kurularak şubelerden satış yapıldığını belirtti. Avrupa modelinin yastık altındaki mevduatı bankalarda değerlendirmeyi hedeflediğini belirten Ersoy, Türkiye’ye uygun bir model olduğu bilgilerini verdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *