» 
 

Ev alırken vergi kaçakçısı durumuna düşmemek için dikkat!

Ev alanlar için oldukça önemli bilgiler veren Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, tapu harcının eksik ödenmesi halinde alıcı ve satıcının cezalı duruma düştüğünü kaydetti.

Gayrimenkul alım satımında tapu harcının az olması için gayrimenkulun gerçek bedelini göstermeyerek eksik bildirimde bulunanlar hem bu eksik bedelin faizini hem de vergi cezasını ödemek durumunda kalıyor. Mülkün değerinden daha düşük gösterilmesi sonucu alıcı da satıcı da vergi cezası ödüyor.

Tapu harcının ödenmesinde mülkün gerçek değeri dışında daha düşük değer gösterilmek suretiyle tapu harcını eksik ödeyenler dikkat! Maliye Bakanlığı bu gibi satışların peşini bırakmıyor ve bu yöntemle alım satım yapanlar, aynı zamanda güncel olmayan belediyelerde kayıtlı rayiç bedeller nedeniyle de "vergi kaçakçısı" durumuna düşüyor.

Maliye Bakanlığı döneminde Mehmet Şimşek'in başlattığı tapu harcı takibinin devam ettiğini belirten Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, eksik yatırılan tapu harcından kaynaklanan vergi cezaları hakkında sürekli vatandaşlardan şikayet geldiğini kaydetti. Hem alıcıyı hem de satıcıyı cezalı duruma düşüren tapu harcını eksik ödeme durumu hakkında konuşan Şahin, "Kimi zaman tapu harcının eksik ödenmesi ya da müteahhidin eksik vergi ödeme isteği sonucu bilinçli olarak, kimi zaman da bilinçsizce gayrimenkulün değerinin düşük gösterilmesi vergi cezalarına yol açıyor. Ev alayım derken vergi kaçakçısı olmayın." dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *