» 
»
 

Ev temizlerken nelere dikkat etmeliyiz? İşte pratik bilgiler...

Kirli bir evin kişinin ruh sağlığını bozduğunu biliyor musunuz? Evinizdeki eşyalar ne kadar lüks ne kadar pahalı olursa olsun onu asıl gösteren o evdeki düzen ve temizliktir. Ev temizlerken dikkat etmemiz gereken ipuçlarını sizler için araştırdık.

Ev hanımlarının çoğu temizliğin nasıl yapılması gerektiği konusunda bilgi sahibidirler. Ancak doğru temizliğin nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirilmeleri gerekmektedir. Evdeki eşyaların lüks oluşu veya modern oluşu o evi güzel göstermeyecektir. Bir evi en güzel gösteren şey, eski eşyalara sahip olsanız dahi o evin temizliğidir. Evin kirliliği veya düzensizliği kişileri ruhen olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle ev temizlerken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Yatak toplamak, gözünüze batan dağınıklıkların toplanması, elden geçirilen bulaşıklar günlük rutin temizliğin bir parçası iken daha detaylı bir temizlikte dikkat edilmesi gereken doğru temizlik şeklidir. Mesela evinizi yukarıdan aşağıya temizlemeniz gerekir. Önce tozları alıp daha sonra süpürme işlemine geçerseniz, elektrik süpürgesini çalıştırdığınız zaman havaya dağılan tozları göreceksiniz ve toz aldığınız sürecin boşuna gittiğinin farkına varacaksınız.

Evleri daha uzun süre temiz tutabilmek için, günlük sadece 20 dakikanızı ayırarak haftasonuna birikecek işleri daha aza indirgeyecek ve bu şekilde temizlik sürecinden dolayı zamandan kazanacaksınız. Üstünkörü bile olsa fırçalanmış bir banyo, kirlilerin hafta içi de ara ara yıkanması, bulaşıkları biriktirmeden düzenli olarak yıkanması, yere dökülen kırıntıları o anda süpürmek, dağınıklıkları o anda toparlamak iş yükünüzün birikmesini engelleyecektir. Ayrıca evin havalandırılmasının da temizlik açısından büyük önemi vardır. Ev içerisine tıkılmış kötü hava, evdekilerde halsizlik ve bitkinlik yaratacaktır. Uyandıktan sonra ve yatmadan önce evin havalandırılması çok önemlidir.

Derli ve toplu olan bir ev her zaman temiz görünecektir. Bu nedenle elimizin altında bulunan kumanda, dergi, küçük battaniye, bardak altlıkları, kitaplar gibi eşyalarınızın toplu bir yerde durması evinizin dağınık görünmesini engelleyecektir. Ayrıca evinize aldığınız eşyaların temizlik açısından kir tutmayacak veya kolay temizlenebilecek türde olması gerekmektedir. Tay tüyü koltuklar veya deri koltuklar kolaylıkla temizlenebilir türdendir. Aynı şekilde çıkarılabilir minder yüzleri yıkanabilir olduklarından dolayı temizlenmeleri daha kolaydır. Cilalı olan masa, sehpaların temizlikleri de oldukça kolaydır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *