» 
»
 

Ev yapımı enerji içeceği nasıl olur? İşte tarifi...

Enerji içeceği yorgunluğu gidermek, sporda yaparken enerjik hissetmek, uyanık ve zinde olmak amacıyla tüketilse de içerisindeki yüksek derecedeki kafein kan basıncını artırır ve bazı rahatsızlıklar meydana getirebilir. Peki sağlıklı enerji içeceği tarifi nasıl olmalıdır? Evde kendimiz enerji içeceği hazırlayabilir miyiz? İşte uzmanından en sağlıklı enerji içeceği tarifi.

Kendisini uyanık ve zinde tutmak isteyenlerin tercih ettikleri enerji içecekleri içerisinde bulunan yüksek derecede kafein nedeniyle kalp çarpıntısı, baş ağrısı gibi semptomlara neden olabilir. Enerji içecekleri ile ilgili bilgi veren Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, çok sayıda yan etki meydana getirebileceği için hamilelerin, 18 yaş altı çocukların enerji içeceği tüketmemesi gerektiğini belirtti.

Enerji içeceklerinin doğal yapısında bulunan ya da üretim aşamasında oluşabilen etanol, yapılarında bulunan asesülfam ve aspartam kombinasyonlu yapay tatlandırıcılar nedeniyle kişilerde uyku sorunları, karın eklem ağrıları ve migren gibi rahatsızlıkların yaşanabileceğini belirten Özdemir, yüksek kafeinin aynı zamanda vücutta bulunan suyu atması nedeniyle vücutta su kaybı meydana gelebileceğini belirtti.  Su kaybı nedeniyle de enerji içeceği tüketenlerde gözlerde batma, hızlı kalp atışı ve baş ağrıları meydana gelebiliyor.

Hamilelerde enerji içeceği tüketimi nedeniyle düşük doğum ağırlığı, diyabetlilerde şeker içeriği nedeniyle, hipertansiyon hastalarında  kan basıncı, kronik böbrek yetmezliği olanlarda su atıcı etkisi nedeniyle bazı sorunlar yaşanabileceği için önerilmiyor.

EV YAPIMI ENERJİ İÇECEĞİ TARİFİ

Yorgunluk ve enerji düşüklüğü şikayetleri yaşayanların sıcak yaz günlerinde maden suyu ile birlikte ayran ya da kefir tüketebileceğini belirten Özdemir, sağlıklı enerji içeceği tarifi verdi. Sağlıklı enerji içeceği yapılışı ise şöyle:
1 çay bardağı maden suyunu, 1.5 bardak süt, 1 orta boy muz, 15 adet dövülmüş badem ya da fındık ve 1 tatlı kaşığı tarçın ile blenderdan geçiriyoruz. Ve ev yapımı sağlıklı enerji içeceğimiz hazır oluyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *