» 
 

Evde bakım nedeniyle başlatılan hacizler duracak!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, pek çok vatandaşa fazla ya da yersiz ödemelerden dolayı başlatılan haciz işlemlerinin durdurulacağını ve borçların da silineceğini açıkladı.

Evde bakım hizmetlerinden dolayı yaşanan haciz sorunları artık çözüme kavuşuyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, yapılan düzenlemenin yasalaşmasının ardından, tüm haciz işlemlerinin durdurulacağını ve söz konusu olan borçların silineceğinin müjdesini verdi. Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı'nın, engelliler, yaşlılar ve bakıma muhtaç olan kişiler için başlatmış olduğu "Evde Bakım Hizmetleri" vatandaşların da yoğun talebi ile karşılamıştı. Yoğunluk sırasında uygulamada bir takım hayatı ve ektik işlemlerin yapıldığı belirlendi.

Yapılan hatalı işlemlerden dolayı, bakım görevini üstlenen pek çok vatandaşa, fazla ya da yersiz ödemelerin yapıldığı tespit edildi. Daha sonra ise bu fazla ödemelerin tahsil edilmesine gidilidi. Ancak bazı durumlarda bu tahsil işlemleri yapılamadı. Bakıma muhtaç kişinin vefat edilmesi, belgelerdeki ektiklik, adres değişikliği gibi nedenlerden olayı hem vatandaş hem de işlemleri yapan memurlar hakkındadavalar açıldı. Davadan çıkan karara göre de, evde bakım hizmetine dahil olan vatandaşlar ve memurlar icra ile karşı karşıya kaldı.

Meclis'te yapılan bütçe görüşmeleri esnasında, konunun gündeme gelmesi sonrasında Bakan Fatma Beyül Sayan Kaya, duruma netlik kazandırdı. Bu konuda bir taslak hazırladıklarını ve bu taslağı Başbakanlığa gönderdiklerini vurgulayarak, evde bakıma muhtaç kişilere ilişkin yersiz ödeemelrin terkisi hususundaki kanun taslağını hazırladıklarını ve Başbakanlığa gönderdiklerini söyledi. Düzenlemenin yasalaşması ile de söz konusu durumdaki haciz işlemlerinin durdulacağını ve söz konusu olan borçların da silineceğini dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *