» 
 

Evlenecek çiftlere devletten destek yağıyor

Evlenmek ve ev almak isteyen çiftlere devlet destek sağlamaya devam ediyor. İlk kez evleneceklerin çeyiz hesabına 5 bin, ev sahibi olmayan isteyenin ise konut hesabına 15 bin lira katkı yapılacak.

Devlet, evlenenlere ve ilk kez ev alacaklara önemli bir destek sağlıyor. Hem çeyiz hem de konut hesabına 5 ve 10 bin lira olmak üzere devletten yardım yapılıyor. En az 3 yıl birikim yapanlar, devlet katkısından yararlanabiliyor. Çeyiz hesabına 5 bin lira, konut hesabına ise 15 bin lira yardım yapılabiliyor. Eşler, bu haktan ayrı ayrı yararlanarak 40 bin lira hibe alabiliyor.

Konut hesabı açarak asgari 3 yıl hesaba düzenli ödeme yapmış olanlara, konut alım tarihindeki birikimin yüzde 20'sine kadar devlet desteği ödeniyor. Devlet katkısında en üst limit 15 bin lira olarak belirlendi. Hesap, bankaların yurtiçi şubelerinde TL cinsinden mevduat yada katılım fonu hesabı olarak açılabiliyor. Aylık ya da 3 aylık olarak ödemeler yapılıyor. Aylık ödemelere de alt sını 250, üst sınır ise 2 bin 500 lira.

Evlilik hazırlığında olanlar bankalarda mevduat hesabı ya da faizsiz katılım fonu hesabı açtırabiliyor. Çeyiz sehabı açılırken banka ile sözleşme yapılıyor. Çeyiz hesabı yalnızca bir kişi adına ve TL olarak açılıyor. 18 yaşından küçük olanlar adına veli ya da vasilileri tarafından çeyiz hesabı açılabiliyor. Çeyiz hesabı açanların, her ay bankaya 100 ile bin lira arasında düzenli para yatırması gerekiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *