» 
 

Evlilik programları yine RTÜK'ten ceza aldı

Vatandaşların hem şikayet edip hem izlemekten de geri durmadığı Kısmetse Olur, Esra Erol'la, Zühal Topal'la, Evleneceksen Gel ve Dest-i İzdivaç RTÜK tarafından yine ceza aldı. Şikayet rekorları kıran programlara son bir yılda verilen cezalar 12 milyon lirayı geçti.

RTÜK yetkililerinden Kanal D ekranlarındaki Kısmetse Olur, ATV'deki Esra Erol'la, Star TV'deki Zuhal Topal'la, Show TV'deki Evleneceksen Gel ve Flash TV'de yayınlanan Dest-i İzdivaç programlarına cezai müeyyide uyguladığı öğrenildi. Son dönemde şikayet yağmuruna tutulan programlar ile ilgili TBMM'de inceleme için alt komisyon kurulurken, evlilik programları ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Kamu Denetçiliği Kurumuna çok sayıda şikayet ulaştı. İzleyiciler programlarla ilgili rahatsızlıklarını dile getirirken, genel ahlaka, manevi değerlere ve ailenin korunması ilkesini aykırılık gibi şikayetler öne çıkıyor. Ayrıca argo sözcüklerin kullanımı, evliliğin maddiyata indirgenmesi, adayların görüntüsüyle yargılanması ve küçük düşürücü konuşmaların yapılması da izleyicilerin en çok şikayet ettiği konular arasında yer aldı.

Televizyon kanallarında yayınlanan Kısmetse Olur, Esra Erol'la, Zuhal Topal'la, Evleneceksen Gel ve Dest-i İzdivaç en çok şikayet alan programlar arasında yer alırken, en fazla ceza da bu programlara kesildi. 6112 sayılı Radyo ve Televizyon Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkındaki Kanun'da yer alan "Yayın hizmetleri, insan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez" ve "Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz" ilkelerine dayanarak verilen cezalar son bir yılda 12 milyon 346 bin lira oldu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *