» 
»
 

Evlilik programlarına ağırlaştırılmış para cezası

Yapılan uyarılara rağmen evlilik programlarının yayın ihlallerine devam ettiğini belirleyen RTÜK, 6 kanala ağırlaştırılmış para cezası verdi. Evlilik programlarına RTÜK tarafından 1 yılda verilen ceza toplam 17 milyon lirayı geçti.

RTÜK yetkililerinden edinilen bilgilere göre, evlilik programları nedeniyle hem vatandaşlardan hem de sivil toplum kuruluşlarından gelen şikayetler artarak devam ediyor. "444 1 178" çağrı hattı, RTÜK web sayfası, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER), Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) ve e-posta üzerinden RTÜK'e gelen şikayetlerin sayısı son bir yıl içinde 136 bini aştı. Radyo Televizyon Üst Kurulu, bunun üzerine dün yaptığı toplantıda geçtiğimiz hafta ikaz edilmiş olmalarına rağmen formatını değiştirmeyerek aynı şekilde sürdüren evlilik programlarını yeniden görüştü.

6 KANALA AĞIRLAŞTIRILMIŞ PARA CEZASI
En çok şikayet edilen evlilik programları Kanal D'deki "Kısmetse Olur", Star TV'deki "Zuhal Topal'la", Show TV'deki "Evleneceksen Gel", ATV'deki "Esra Erol'da" ve Flash TV'deki "Dest-i İzdivaç" olurken, ihlalleri nedeniyle yeniden söz konusu kanallara 6112 sayılı Kanun'un 8/1 maddesine göre para cezası verildi. İlkeleri ihlal etmeleri nedeniyle ceza üst sınırdan uygulanırken reklam gelirlerinin yüzde 2'si oranında ağırlaştırılmış para cezası verilmesi kararı alındı. Bununla birlikte RTÜK'ün evlilik programlarına bir yıl içinde verdiği para cezası toplam 17 milyon TL'yi geçti.

ADNAN OKTAR DA CEZA ALDI
Dini konularda kendisini rol model olarak sunan ve kamuoyunda "Adnan Hoca" olarak bilinen Adnan Oktar'ın sahibi olduğu A9 kanalına, dini içerikli olduğu iddia edilen programda dansöz oynatması üzerine para cezası verildi. TV8'de akıllı işaretlerin yanlış kullanımı, EM TV'ye ise şiddet haberleri nedeniyle müeyyide uygulayan RTÜK, bunun yanı sıra dini duyguları istismar ederek haksız kazanç elde eden, cinsel içerikli ve gıda takviyesi ürün satışı yapılan, canlı sohbet hatları reklamı yapan, "ara-kazan", "bul-kazan" gibi bahis siteleri ve çeşitli "tele-alışveriş" programları yapan kanallara da cezalar verildi.

Ayrıca daha önce de yapıldığı gibi telefonla vatandaşları dolandıran bitkisel ve cinsel gücü artırıcı ilaç satan programlarla ilgili müeyyide kararını Sağlık Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığına bildirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *