» 
»
 

Eyfel Kulesi dayanışma amaçlı kırmızı beyaza boyandı

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen kanlı terör saldırısına tepki gösteren Fransa, dayanışma amacı ile Perşembe gecesi Eyfel Kulesini kırmızı beyaza boyadı. Fransa'nın göbeği olan Paris Eyfel Kulesi'ne Türk bayrağının simgesini de yansıttı.

Fransa'nın başkenti olan Paris, İstanbul Atatürk Havalimanda meydana gelen kanlı terör saldırısına karşı tepkisini göstermişti. Dayanışma amaçlı olarak da Eyfel Kulesi Türkiye’nin ulusal bayrağının üzerindeki renkler olan kırmızı ve beyaza büründü. Paris Belediyesinin üst makamlarının dün gece saatlerinde aldığı karar ile Eyfel Kulesi Türkiye’nin ulusal bayrağı olan Kırmızı zemin üzerine beyaz hilal ve yıldızın renkleri ile ışıldatıldı.

Türk bayrağının hikâyesi, söylenenlere göre kırmızı rengi, kan kırmızısıdır ve şehitlerin dökülen kanlarını temsil eder. Gece yarısı bu kanların üzerine yansıyan hilal biçimindeki ay ve bir yıldızın beraberinde ortaya Türk Bayrağının görüntüsü oluşur.

Paris Belediyesinin önceki gün yapmış olduğu yazılı açıklamasında İstanbul Atatürk Havalimanında meydana gelen Terör saldırısının sonrasında Türk halkına dayanışma amaçlı ve asıl sebep olan terör kurbanlarını anmak için Eyfel kulesini Tük bayrağı ile ışıldatılacağını açıklamış ve duyurmuştu. Ancak bu durunun hemen ardından ışıklandırma yapılamadı. Yapılamamasının sebebi ise teknik bir sorun yüzünden olduğu ve ışıklandırmanın perşembe günü gecesinde ertelendiğini ve o gece yapılacağı bildirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *