Facebook habercilik işine giriyor

Facebook, ABD seçimleri sonrası eleştirilerin kendi üzerinde yoğunlaşması sonucu bir habercilik projesi hazırladı.

Doğruluğu kesin olmayan haberlerin Facebook üzerinden yayılmasını engellemek suretiyle basın sektörüyle ilişkilerini güçlendirmek isteyen şirket, "Facebook Habercilik Projesi"ni tanıttı.

Facebook ürün direktörü Fidji Simo bir yazılı açıklama yaparak projeden bahsetti. Simo, kullanıcıların Facebook üzerinden paylaşım yaparak fikir ve haberleri yaymayı sevdiğini, bu durumda da sağlıklı haber ortamı oluşturmanın Facebook'un görevi olduğunu belirtti. Yeni bir program hazırladıklarını açıklayan Simo, Facebook ve basın sektörü ile bağlarını güçlendirecek bu projede haber kuruluşları ile ortaklığın ileriye taşınacağını, eğitimcilerle iş birliği yapılacağını, insanların dijital ortamda doğru bilgilendirilmesinin sağlanacağını ifade etti.

Kullanıcılara ve gazetecilere eğitim

Üç temel amaçtan bahseden Simo, bunları sosyal ağ için haber ürünlerinin geliştirilmesi, gazetecilere yönelik eğitim ve kullanıcılara yönelik eğitim olarak sıraladı. Yerel basına hedef kitleye ulaşma desteği verileceğini de belirten Simo, favori basın kuruluşlarına kullanıcıların üyeliği konusunda da çalışma yapacaklarını vurguladı. Ayrıca Facebook mühendislerinin basın kuruluşları ile düzenli toplantılar yapacağını da belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *