Facebook kullanıcılarına kötü haber! Şifreler acil değişmeli

Facebook'ta yeni haberler var. En çok ziyaretçisi olan Facebook güvenlik testinden geçemedi ve sistemde açıklar tespit edildi. Kullanıcılara Facebook hesaplarındaki şifrelerini değiştirme uyarıları yapıldı. Peki şifre nasıl değiştirilir? Detaylar...

Dünya üzerinde gün içerisinde en çok ziyaretçiye sahip olan sosyal medya ağı Facebook, aynı zamanda yien dünya üzerinde milyonlarca kullanıcıya sahiptir. En çok aktif kullanıcıya ulaşan ağ Facebook'ta, son zamanlarda diğer sosyal medya ağlarında yaşanan güvenlik açıkları nedeniyle on binlerce hesabın çalınmasından sonra, sıkı denetim geldi. Facebook'ta yapılan testler ve incelemeler sonucunda malesef ki güvenlik açığı tespit edildi. İddialara göre Orange Tai kod adlı korsan, Facebook'ta kullanıcıların göremeyeceği bir arka kapı yerleştirdiği düşünülüyor. Bu nedenle kullanıcıların her ihtimale karşılık Facebook şifrelerini değiştirmeleri gerektiği söyleniyor.

Teknoloji uzmanı olan hacker Orange Tai, genelde büyük şirketlerdeki güvenlik açıklarını tespit ederek onlardan para avcılığı yapmaya çalışıyor. Facebook sunucularında günlük dosyalardan veri aktarımı yapabilmek için, Facebook postalarına erişebilmek için hatta SSL Key'e ulaşmak için çalışmalar yaptığı öğrenildi. Facebook sunucularına sızmaya çalışan hacker, geçtiğimiz Nisan ayında da yine Facebook'a saldırılarda bulunmuştu. Sunucuların e-postalarına ve şirketlerdeki özel bilgilere de ulaşmatı başarmıştı.  2015 senesinde de Facebook üzerinde yine bir sistem açığı fark etmişti ve kendi araştırmaları sonucunda bunu ispatlamıştı. Bu ispatın üzerine de güvenlik ekibine bildirilerde bulunan Orange Tai yaklaşık 10.000 dolar ile ödüllendirilmişti.

Kullanıcıların herhangi bir saldırıya karşılık Facebook hesaplarındaki şifrelerini değiştirmeleri gerektiği söylentiler arasında yer alıyor. Güvenlik kontrollerinin yapılması gerektiği, telefon, e-posta gibi Facebook'a verilen kişisel bilgilerinde kontrol edilmesi gerektiği söyleniyor. Peki Facebook'ta şifre nasıl değiştirilir? Facebook panelinde bulunan Ayarlar'dan Genel'e gelerek buradaki Şifre bölümünden güncel şifrenizi güncelleyebilirsiniz. Güvenlik bölümünden de kişisel bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *